Muzycy pochodzący z wyspy Reunion – niewielkiego, wulkanicznego terytorium Francji położonego na Oceanie Indyjskim, niedaleko Madagaskaru – mieli zagrać na Globaltice w 2020 roku. Już rezerwowali bilety lotnicze, kiedy wybuchła pandemia i cały świat zatrzymał się w miejscu. Musieliśmy na nich poczekać 5 lat, ale zobaczycie, że było warto.
Lindigo to jeden z najważniejszych współczesnych głosów Reunionu – zespół, który z niesłabnącą energią i oddaniem rozwija dziedzictwo swojej ojczyzny. To właśnie tu, na styku Afryki, Azji i Europy, narodziła się maloya – rytualna pieśń dawnych niewolników, głęboko zakorzeniona w afrykańskich i malgaskich tradycjach. Przez lata zakazana, dziś stanowi żywe świadectwo kreolskiej tożsamości wyspy i jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Zespół, prowadzony przez wokalistę i perkusjonistę Oliviera Arastę, wnosi do maloyi nową energię – szanuje tradycję, ale nie zamyka jej w skansenie. Ich brzmienie oparte jest na charakterystycznych dla tego gatunku instrumentach perkusyjnych, takich jak roulér, kayamb czy pikèr, ale nie stronią od wpływów muzyki afrykańskiej, brazylijskiej, funkowej czy nawet elektronicznej.
Koncerty zespołu przypominają muzyczno/taneczne ceremonie, w których rytm staje się wspólnym językiem. Niesamowita charyzma Arasty, dynamiczne aranżacje i zbiorowy śpiew sprawiają, że publiczność błyskawicznie wciągana jest w wir dźwięków i ruchu.
Zespół z powodzeniem występuje na całym świecie, prezentując maloyę jako muzykę otwartą, współczesną, żywą. Dzięki nim Reunion zyskuje wyrazisty głos – głos kultury kreolskiej, która od pokoleń walczy o swoją pamięć i miejsce w świecie.
Musicians:
Antonis Antoniou – electric tzouras / vocals / electronics
Manos Stratis – bass synth / organ
Will Scott – bass clarinet
Ulaş Öğüç – drums / triggers