Na Kaszubach, osobom zasłużonym dla regionu, nadawano zaszczytny tytuł „Króla Kaszubów”. W Gdyni żyli i zostali pochowani dwaj z nich znany działacz kaszubski Antoni Abraham (1969-1923) oraz kapelan „Solidarności” ksiądz Hilary Jastak (1914-2000).
Osoba Antoniego Abrahama, mimo tego iż zaledwie niecałe trzy lata swojego życia (1920-1923) mieszkał w Gdyni, jest ściśle kojarzona z tym miastem. Jeszcze za swego życia stał się on symbolem niezłomnej walki o polskość Kaszub. To wszystko sprawiło iż został delegatem Pomorzan na konferencję pokojową w Wersalu.
Ponad dwadzieścia lat po śmierci Abrahama z Gdynią związał się na stałe ksiądz Hilary Jastak, najpierw dyrektor „Caritasu” w Gdyni, następnie proboszcz parafii i budownicy kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Prezentację przygotuje i wykład poświęcony tym dwóm zasłużonym postaciom poprowadzi Dariusz Małszycki, pracownik Muzeum Miasta Gdyni z prawie trzydziestoletnim stażem pracy. Autor artykułów i prac naukowych i popularno-naukowych z historii Gdyni i okolic.
fot. nieznany, 1923, sygn. Rfot/II/520
