Samotność w XXI wieku i jak odzyskać utracone więzi?
Doświadczenie samotności często wiąże się z uczuciem smutku, dotkliwym poczuciem pustki i pragnieniem nawiązania autentycznych więzi społecznych. Noreena Hertz, współczesna angielska ekonomistka, profesorka University College London, przekonuje nas, że właśnie żyjemy w “Stuleciu samotnych”. W XXI wieku samotność czują młodzi mężczyźni i osoby starsze, pracownicy dużych firm i osoby pracujące w zdalnie lub hybrydowo, mieszkańcy USA, Polski, Indii czy Japonii. Nie jest to dobra wiadomość. Badania pokazują, że długotrwałe doświadczenie samotności źle wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Może prowadzić do zwiększonego poczucia stresu, rozwoju zaburzeń lękowych i depresyjnych, osłabienia układu odpornościowego i nasilenie chorób serca.Podczas spotkania opiszemy samotność, przyjrzymy się badaniom, które wskazują na jej negatywne efekty dla zdrowia oraz prześledzimy niezwykle zróżnicowane pomysły na rozwiązanie “epidemii” samotności: od przyjaciół-robotów, przez ograniczenie używania smartfonów i mediów społecznościowych, po zmiany w polityce miejskiej.
Adam Jank – filozof, nauczyciel w VI LO w Gdyni, absolwent Instytutu Filozofii UG, student studiów magisterskich z psychologii na Uniwersytecie SWPS. Prezes Fundacji Humanity Plus Philosophy.
Spotkanie współorganizowane z Cafe Księgarnią Vademecum zajmującą się animacją życia kulturalnego oraz działalnością oświatową, w ramach realizacji projektu “Wszystko jest filozofią 2.4” współfinansowanego ze środków Miasta Gdynia.