LISTA WARSZTATÓW

„Strefa Zasilania Umysłu”, to zorganizowana specjalnie do tego celu strefa, w której słuchacze mogą uczestniczyć w warsztatach, prezentacjach o tematyce związanej psychologią i socjologią, posłuchać ciekawych informacji, pozyskać wiedzę, porozmawiać bez agresji na nurtujące tematy społecznie bez względu na odmienne przekonania.

Tegoroczne hasło przewodnie to: „Czy zauważamy przemiany w zasadach regulujących relacje międzyludzkie?”.

Mamy nadzieję, że uda się nam przedstawić relacje jako źródło: wsparcia, satysfakcji z własnego życia, lepszego stanu zdrowia, większej energii życiowej. Dlatego warto wyposażyć się w wiedzę i umiejętności, jak takie relacje budować. W czasie zajęć skupimy się na tym, jak nasza ludzka psychika, reaguje na dynamikę zmian oraz jak akceptuje zjawisko różnorodności, każdego z nas w tym między kulturowej, oraz odmienności we wzajemnych relacjach.

Dążymy do tego, by uczestnicy spotkań zmotywowali się do rozmów, dyskusji, zaprosimy do refleksji o tym jak wykorzystać zmiany i odmienność. Warsztaty prowadzone będą przez praktyków i wybitnych ekspertów zajmującymi na co dzień obszarem jakości naszych relacji. Pomogą nam znaleźć odpowiedź na pytania: o motywacje do własnego rozwoju, jak polepszyć jakość utrzymywanych relacji, co możemy zaczerpnąć z nowości lub z innej kultury? co dzieje się w relacji z małżonkiem, partnerami, pomiędzy rodzicami, a dziećmi.

 

CZWARTEK - 18 LIPCA

 

Moi rodzice są w konflikcie, lecz to Ja też mam duży kłopot....
godz. 16.30- 18.00,  Namiot festiwalowy

To możliwość znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak możemy pomóc dzieciom w ich trudnościach emocjonalnych w obliczu rodzicielskich konfliktów, rozwodu, rekonstrukcji rodziny. O perspektywie dzieci wobec kryzysów rodzinnych opowiedzą autorki książki: "Rozwód jako proces. Perspektywa dorosłych i dzieci" wydanej w 2017: 

dr Aleksandra Lewandowska-Walter, psycholog, Uniwersytet Gdański, specjalizuje się w badaniach rodzin, w tym znajdujących się w kryzysie, jakości życia oraz terapii rodziny, wieloletni pracownik Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku
dr hab. Magdalena Błażek, psycholog, Uniwersytet Gdański, specjalizuje się w badaniach rodziny, kryzysów rodzinnych i procesów około rozwodowych, wieloletnia kierownik Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku

 

 

PIĄTEK - 19 LIPCA

 

Samodzielny rodzic na planecie Ziemia
godz. 16.30- 18.00,  Scena przy pałacu

Na warsztacie porozmawiamy, o tym, z czym każdego dnia mierzy się człowiek w pojedynkę wychowujący dzieci. Poznacie sposoby komunikacji ułatwiające wyrażanie własnych potrzeb, słyszenie tego czego potrzebują dzieci oraz budowanie bliskości między wami.

Zajęcia poprowadzi Karolina Paszko – trener, coach, ale przede wszystkim mama dwóch córek, pasjonatka bycia i życia w każdej jego odsłonie. Od 2011 roku trenerka komunikacji międzyludzkiej, certyfikowany coach oraz wykładowca Wyższej Szkoły Komunikacji w Gdyni.

 

SOBOTA - 20 LIPCA


Pilates z uważnością, w relacji
godz.11.30-13.00, Namiot festiwalowy

Poruszaj się w granicach swojego komfortu, swobodnie, z łatwością, lekkością, delikatną kontrolą dzięki której dokonasz prawidłowego ułożenia swojego ciała i zauważysz co czujesz. Odkryjesz swoje centrum - mięśnie głębokie - dna miednicy, brzucha, kręgosłupa. Mając aktywne centrum poczujesz się bezpiecznie - chroniąc kręgosłup, odciążając stawy. Szybkość ćwiczeń dostosowujesz do rytmu Twojego oddychania. W efekcie zyskujesz balans, odprężenie, poprawę nastroju i samopoczucia, poczucie witalności, czujesz się dobrze ze sobą i w więzi z innymi.

Prowadząca: Beata Oganowska - entuzjastka świadomego, aktywnego stylu życia, współzałożycielka studia Centrum joga i pilates w Gdyni, certyfikowany nauczyciel metody pilates, miłośnik wielu różnych form terapii ciała, umysłu i ducha.Miłość i seks - jak rozmawiać z nastolatkiem, o rzeczach ważnych lecz trudnych
godz. 13.00 -14.30, Scena przy pałacu

Zajęcia poprowadzą:

Ewa Radomska, psycholog – seksuolog, absolwentka dwuletnich studiów podyplomowych z zakresu Seksuologii klinicznej oraz Psychodynamicznego Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży. Odbyła staże w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie oraz w Zakładzie Seksuologii Klinicznej Instytutu Seksuologii PTS w Warszawie

Nina Łęcka, pedagog terapeuta, pedagog specjalny. Absolwentka Seksuologii klinicznej i Psychodynamicznego Studium Socjoterapii i Psychoterapii Młodzieży. Odbyła staże w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie oraz w Zakładzie Seksuologii Klinicznej Instytutu Seksuologii PTS w Warszawie.Najpierw miłość, potem związek, lecz czasami również przemoc.
godz. 14.30-16.00, Scena przy pałacu

Jak sobie pomóc i pomóc innym jeśli staną w obliczu związku przemocowego. Opowiedzą o tym eksperci:

Anna Hebenstreit-Maruszewska – psycholog seksuolog i psychoterapeuta integracyjny, wykładowca akademicki Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się psychoterapią osób dorosłych oraz terapią psychoseksualną. W kręgu jej zainteresowań znajduje się praca z osobami po traumach zarówno wczesnego okresu życia (trwająca wiele lat przemoc i nadużycia w dzieciństwie, syndrom DDA, bycie ofiarą wczesnych nadużyć seksualnych), jak i tymi, które powstają w życiu późniejszym (śmierć bliskiej osoby, przemoc, gwałt, nadużycia emocjonalne)

prof. Tomasz Maruszewski – psycholog, wykładowca akademicki Uniwersytetu SWPS. Zajmuje się psychologią procesów poznawczych, psychologią emocji oraz psychologią komunikacji. W ostatnich latach jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim pamięci autobiograficznej. W najbliższym czasie ukaże się jego najnowsza książka dotycząca zjawiska pamięci zbiorowej.Understanding each other – interpersonal training for better communication – zajęcia prowadzone w języku angielskim.
godz. 16. 30-18.00, Scena przy pałacu

This workshop is an example of interpersonal training session. Interpersonal training is an effective method of improving soft skills. You can improve your ability to express yourself ( your emotions, needs, opinions) and become more open to listen to others and accept various perspectives, what can have positive impact on both personal and professional aspects of your life. It is an opportunity to meet new people and learn something new about yourself.

Anna Rozkwitalska – Psychologist and counsellor, graduated from SWPS University in Sopot. She did one-year exchange programme at University of Kent in UK. She finished two-year training in Social Therapy and Interpersonal Training in Psychodynamic Centre of Kraków. In her private practice in Gdańsk and Sopot she offers counselling and psychotherapy in Polish, English and Italian. She works with children, adults and couples. You can find more information here.

Limited places – 20 participants – book your place by writing an email to warsztaty@globaltica.pl

 

NIEDZIELA, 21 LIPCA


Joga, odkrywaj siebie codziennie
godz. 10:00- 11:30, Namiot festiwalowy

Jak często pytasz siebie: Co słychać? Co czuję? Jak oddycha moje ciało?Jaki jest przepływ energii? Co pozwala Ci ,a co Ci nie pozwala być blisko siebie... Co pozwala Ci ,a co nie pozwala stworzyć relację z drugim człowiekiem... Relaksacja, medytacja, przepływ w asanach, oddech...być może te narzędzia pomogą Ci zatrzymać się ,skupić na sobie, odczytać swoje potrzeby i odpowiedzieć na pytanie: Jak chcę żyć ?

Prowadząca: Małgorzata Stanisławska : nauczyciel jogi, współzałożycielka studia Centrum joga i pilates . Będąc nauczycielem jogi pomagam poczuć, dotknąć, zobaczyć, usłyszeć, posmakować. Praca z drugim człowiekiem jest dla mnie pasją, radością, jest moją ścieżką.


Temat: Joga dla dzieci od lat 3
godz. 11.30-12.30, Strefa KIDS 

Zajęcia poprowadzi: Angelika Stangreciak – intuicyjna zielarka, joginka,miłośniczka natury, mama 3 synów. Nauczycielka jogi od ponad 20 lat z własną praktyką od 12 roku życia. Od 11 lat zajmuję się jogą dla dzieci. W swojej praktyce stara się łączyć tradycyjne elementy jogi z holistycznym, indywidualnym podejściem do drugiego człowieka. Założycielka Butterfly Yoga Studio w Londynie.Co komu w duszy gra, czyli o emocjach dzięki muzyce
godz. 12.00 -13.30, Namiot festiwalowy
Warsztaty dla rodziców z dziećmi w wieku 7-12 lat

To jedna ze wspaniałych podpowiedzi jak twórczo i rozwojowo można spędzać czas ze swoimi dziećmi Celem warsztatów jest pokazanie jak można rozmawiać z dziećmi o uczuciach i wspierać je w rozwoju umiejętności wyrażania siebie. Podczas tego warsztatu pretekstem do takiej rozmowy będzie muzyka, która ma niezwykły potencjał do wzbudzania różnych emocji i myśli i do dawania poczucia łączności z innymi. To jedna ze wspaniałych podpowiedzi jak twórczo i rozwojowo można spędzać czas ze swoimi dziećmi.

Obowiązują zapisy pod adresem warsztaty@globaltica.pl. W tytule maila prosimy podać nazwę warsztatów, a w jego treści imię i nazwisko..

Anna Rozkwitalska – Psycholog, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Rok studiów odbyła na stypendium na University of Kent w Anglii. Ukończyła dwuletnie studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Prowadzi konsultacje psychologiczne i psychoterapię w prywatnym gabinecie w Gdańsku i Sopocie. Pracuje z dziećmi, dorosłymi i parami, również z obcokrajowcami. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


Jak budować dobre relacje z ludźmi, którzy się od nas różnią?
godz. 13.30 -14.30, Namiot festiwalowy

Podczas spotkania/wykładu skupimy się na kilku ważnych i życiowych kwestiach – porozmawiamy o ciemnej strony mocy, czyli dlaczego nie lubimy odmienności (poglądów, racji, wartości) i czemu to często prowadzi do napięć, konfliktów i agresji? Z drugiej strony, życie w różnorodności, szczególnie międzykulturowej co raz częściej staje się naszą codziennością, więc poszukamy jasnej strony mocy – jak budować zdrowe i dobre relacje, kiedy się od siebie różnimy (nawet bardzo) i jak rozwiązywać konflikty, które z tego tytułu wynikają?

Prelekcję poprowadzi dr. Natasza Kosakowska-Berezecka, psycholog, Uniwersytet Gdański, międzynarodowa ekspertka ds. różnorodności i równości, współzałożycielka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Rodzaju w Instytucie Psychologii UG. Naukowo zajmuje się procesami przeciwdziałającymi uprzedzeniom i dyskryminacji.


Panel dyskusyjny: Wielokulturowa rodzina - jak łączyć różnice?
godz. 14.30 -16.00, Namiot festiwalowy

Życie codzienne każdej rodziny opiera się na trosce o potrzeby jej członków, jednak czasami nie jest to łatwe. A co, jeśli do głosu dochodzą kwestie kulturowe? Jak kształtują się relacje między członkami rodziny o różnym zapleczu kulturowym? Jak te różnice wpływają na codzienne funkcjonowanie? Jak wychowywać dzieci w poszanowaniu i zrozumieniu różnorodności? Co z rodzinami, które zmieniły miejsce zamieszkania i przeniosły się do środowiska odmiennego kulturowo?
Do udziału w rozmowie zaprosiliśmy osoby o doświadczeniach związanych z życiem w wielokulturowych relacjach:

Majed Tinawi – członek Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, pracował w wielokulturowych środowiskach w Syrii, Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii. Pochodzi z Syrii, zaś do Polski przeprowadził się za sprawą swojej żony Anny.
Galyna Klymenko – doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, Docent w Zakładzie Filozofii i Politologii Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Miejskiej. Do Trójmiasta przeprowadziła się ze swoim mężem i córką w celu odbycia stażu w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim.
Marta Sadowska – psycholog, współzałożycielka Stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge. Na co dzień odbywa podróże w świat ludzkich emocji w gabinecie psychologa lub przestrzeni szkoły, w przeszłości była również mentorką wolontariuszy europejskich. Od kilku lat jej partnerem jest pochodzący z Francji Jean-Baptiste.
Karel Dolinski – współprzewodniczący Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, doktorant w Katedrze Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego oraz nauczyciel geografii. Brazylijczyk polskiego pochodzenia, którego pradziadkowie wyemigrowali do Brazylii ponad 100 lat temu. Do Polski przyjechał w 2010 r.

Dyskusję poprowadzi:
Anna Rozkwitalska – psycholog, absolwentka Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Rok studiów odbyła na stypendium na University of Kent w Anglii. Ukończyła dwuletnie studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Prowadzi konsultacje psychologiczne i psychoterapię w prywatnym gabinecie w Gdańsku i Sopocie. Pracuje z dziećmi, dorosłymi i parami, również z obcokrajowcami.

Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Emigracji w Gdyni.

 


Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter