LISTA SPOTKAŃ AUTORSKICH

Czwartek, 18 lipca


„Daleko. Buddyjskie Królestwo Mustangu”
godz. 18.00, Namiot festiwalowy
Spotkanie z Magdaleną Gołębiowską – Śmiałek, autorką książki

Magdalena Gołębiowska (ur. 1974) – politolożka i amerykanistka; stopień doktora nauk humanistycznych otrzymała w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowała w czasopismach i opracowaniach naukowych. Mieszka w Krakowie. Od 2011 roku prowadzi fundację Szkoły na Końcu Świata, która finansuje edukację zawodową młodzieży z nepalskiej prowincji Mustang.

Tybetańskie Królestwo Lo, czyli po nepalsku Mustang, przez wieki pozostawało niedostępne dla obcych. Ukryte w najgłębszej dolinie świata, za ośmiotysięcznikami Annapurną i Dhaulagiri, strzegło swoich tajemnic i rytuałów. Docierali tam jedynie pielgrzymi i kupcy prowadzący obładowane solą karawany. Jego historia toczyła się niespiesznie z dala od reszty świata. W końcu jednak musiało otworzyć swoje granice.

Spotkanie prowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.

 

Piątek, 19 lipca


"Toros bravos sueltos, czyli podróże pewnego małżeństwa"
godz. 16:00, Namiot festiwalowy
Spotkanie z Lilą Poszumską i Arkiem Wójcikiem, autorami książki.

Lila Poszumska i Arek Wójcik to małżeństwo miłośników podróży z Gdyni, którzy przemierzyli już kawał świata, a szczególnie upodobali sobie kulturę i przyrodę Ameryki Łacińskiej i Półwyspu Iberyjskiego. Z tej fascynacji powstała książka "Toros bravos sueltos, czyli podróże pewnego małżeństwa" - dokumentacja kilkunastu lat ich wypraw w te regiony, pełna niezwykłych historii, ciekawostek, a przede wszystkim zdjęć, które będzie można podziwiać w formie wystawy podczas festiwalu.

Spotkanie z Lilą i Arkiem poprowadzi Marta Kraszewska, specjalistka od książek i fanka podróżowania, prowadząca bloga o swoich literackich fascynacjach "Rudym spojrzeniem".

 

Sobota, 20 lipca


"Borderline. Dwanaście podróży do Birmy"
godz. 16.30, Namiot festiwalowy
Spotkanie z Grzegorzem Sternem, autorem książki.

Grzegorz Stern (ur. 1978) – reporter, podróżnik, pisze o Azji, w której mieszkał pięć lat. Odwiedził m.in. Iran, Pakistan, Afganistan, Chiny, Koreę Północną, Indie, Sri Lankę, Indonezję, Timor Wschodni. Publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Newsweeku”.  W latach 2006–2018 dwanaście razy podróżował do Birmy, przez rok mieszkał na pograniczu tajsko-birmańskim. Był świadkiem najważniejszych wydarzeń w tym kraju.

Grzegorz Stern w latach 2006–2018 dwanaście razy podróżował do Birmy. Rozmawiał z buddyjskimi mnichami, więźniami politycznymi, oficerami rządowego wojska. Wędrował przez góry z oddziałami partyzanckich armii, przez rok mieszkał w domach uchodźców na pograniczu tajsko-birmańskim, był świadkiem najważniejszych wydarzeń w kraju: ustanowienia nowej stolicy przez rządzących Birmą generałów, śmiertelnego cyklonu Nargis, pierwszych od dwudziestu pięciu lat demokratycznych wyborów. Poznał ludzi zniewolonych strachem, którzy nauczyli się, że każde nieszczęście trzeba „wydrwić, wykpić i tym samym odebrać mu złą moc”.

Borderline to uniwersalna opowieść o rozpaczliwej walce ze złem, końcu systemu totalitarnego i pierwszych latach wolności, aktualna wszędzie tam, gdzie skończyła się dyktatura.

Spotkanie prowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.
 

Niedziela, 21 lipca


"Sen powrotu"
godz. 16:00, Namiot festiwalowy
Spotkanie z Piotrem Strzeżyszem, autorem ksiązki.

Zapraszamy na spotkanie, na którym posłuchamy opowieści i obejrzymy zdjęcia z podróży z Alaski do Patagonii, na której kanwie powstała książka „Sen Powrotu”. Podążając za autorem, przeniesiemy się na moment do świata, w którym ludzie są dobrzy, ciepli i gościnni, a dzikie zwierzęta spokojne, ufne i przyjazne. Znajdziemy się w miejscach, w których można cieszyć się z zimna, deszczu i niewygody, a szczęście i uśmiech odnaleźć w najprostszych, najbardziej banalnych momentach w życiu. A gdyby komuś było mało, dopełnienie znajdzie między słowami, które choć tylko pisane, wydają się niemal namalowane.

Piotr Strzeżysz - jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Zazwyczaj jeździ w miejsca wypełnione otwartą przestrzenią, bo uważa, że łatwiej tam bujać w obłokach. Uwielbia kawę, koty, wiatr i Muminki. Autor  czterech książek o marzeniach. Bohater filmu Bartosza Liska „Nie dojechać nigdy”  http://niedojechacnigdy.pl/

 

 

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter