Globaltica to nie tylko festiwal muzyczny, ale również miejsce w którym budujemy świadomy i unikatowy sposób patrzenia na otaczającą nas świat, który powinien być wolny od międzykulturowych uprzedzeń i stereotypów.

 

XV edycja festiwalu będzie wyjątkowa, ponieważ tym razem otwieramy się na nowe, trudne tematy związane z ekologią, ochroną środowiska oraz zmianami klimatu. Będziemy w trakcie debat rozmawiać o tym, jak te zmiany wpłyną na ludzi zamieszkujących globalne południe. Porozmawiamy o klimacie ale również o śmieciach, o plastiku, o modzie na Zero Waste, o ostatnim raporcie IPCC, o aktualnych doniesieniach, a nawet o upałach i pustynniejącej Polsce.

 

Tegorocznej edycji będzie towarzyszyła strefa ekologiczna do której zapraszamy naukowców, działaczy społecznych, aktywistów i wolontariuszy związanych z m.in. Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, Strajkiem dla Ziemi (Earth Strike PL) oraz Trójmiejskim Protestem Klimatycznym.

 

Piątek, 19 lipca


Z aktywistami o KLIMACIE (i przyszłości)
godz. 17:00 - 18:30, Park Kolibki, Namiot festiwalowy

W czasie wspólnej debaty klimatycznej spotkamy się z aktywistami Strajku dla Ziemi, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Extinction Rebellion. O tym, czy nasza cywilizacja zmierza ku upadkowi… a jeżeli nie, to jakie zmiany oraz jaka przyszłość czeka następne pokolenia. O tym, jak wygląda umiędzynarodowienie strajku i jakie będą następne działania na rzecz ochrony naszej planety!

wstęp wolny

 

Sobota, 20 lipca

 

LESS WASTE - warsztaty upcyklingowe
11.30-12.30 oraz 12:30 - 13:30, TuBaza

W trakcie warsztatów LESS WASTE poznamy domowe sposoby na ograniczenie zużycia plastiku (less waste) oraz zrobienie użytku z opakowań już posiadanych (upcycling). Warsztaty pomogą zrozumieć specyfikę i sposoby ponownego użycia odpadów dostępnych w każdym domu. Przedmioty powszechnie uważane za "śmieci" posłużą jako materiał do stworzenia czegoś zupełnie nowego - funkcjonalnego i (mamy nadzieję) pięknego. Maksymalna liczba uczestników: 15 osób (w tym dzieci)
 


Morze na granicy wytrzymałości - ile jeszcze zniesie?
godz. 13:30 - 15:00, Park Kolibki, Namiot festiwalowy

Podczas debaty moglibyśmy rozmawiać o eutrofizacji, martwych strefach, sieciach widmo, plastiku, zrównoważonej konsumpcji owoców morza, fokach, błękitnym patrolu i innych. Organizacja: Fundacja WWF Polska.

wstęp wolny

 

Niedziela, 21 lipca


O plastiku, modzie na zero waste i dekonsumpcji
godz. 12:00=13:30, Park Kolibki, Scena przy pałacu
 

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez plastiku. Jest on aktualnie wszędzie... lub, tylko tak nam się wdaje. Przecież są na świecie społeczności w których nadal żyje się w stylu slow life, bez nadmiaru, bez gonienia. Są też osoby w naszym zachodnim świecie, które decydują się na radykalne organicznie zużywanych śmieci.

O polityce śmieciowej w skali lokalnej i globalnej porozmawiamy z Dorotą Marszałek-Jalowska oraz Filipem Piotrowskim. Prowadzenie: Mateusz Kozielecki

wstęp wolny

 

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter