Środa, 17 lipca

 

Badjo, Duchy z morza. 
reż. Eliza Kubarska, Wielka Brytania/Polska, 2014
godz. 17:00, Gdyńskie Centrum Filmowe
czas trwania: 76 min

Badjao to społeczność nomadów morza, ludzi-ryb, zamieszkujących tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nieposiadający żadnych dokumentów nomadzi traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki, na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną), sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie tracą swoje umiejętności.
10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji świat jego przodków znika.

wstęp wolny

 

Czwartek, 18 lipca

 

Zud  
reż. Marta Minorowicz, Polska/Niemcy, 2016
godz. 23:00, Park Kolibki, Stara Wozowania
czas trwania: 85 min

Jedenastoletni Sukhbat jest nomadem i wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Jednak życie, które toczy się pod dyktando przyrody, jest bardzo trudne, a nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do rodziny Sukhbata. W tej sytuacji ojciec chłopca – Batsaikhan – musi znaleźć inny sposób na przetrwanie. Wyjściem z sytuacji wydaje się być złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Zwycięstwo nie tylko pozwoliłoby rodzinie przetrwać, ale również przyniosłoby poważanie wśród lokalnej społeczności. Od tego momentu cała odpowiedzialność za losy rodziny spoczywa na barkach chłopca, który musi porzucić beztroskie dzieciństwo, oswoić dzikiego konia i wygrać wyścig. Dla Sukhbata oznacza to konieczność podjęcia pierwszych dorosłych decyzji i wyborów, które ukształtują go jako człowieka i wpłyną na dalsze życie.

wstęp wolny

Pokaz realizowany we współpracy z Etnomatografem.


Piątek, 19 lipca

 

La Chana  
reż. Lucija Stojevic, Hiszpania/Islandia/USA, 2016
godz. 23:59, Park Kolibki, Stara Wozowania
czas trwania: 92 min

Film przybliża postać Antoniny Santiago Amador – zwanej „La Chana”, legendarnej cygańskiej tancerki, jednej z największych gwiazd flamenco. La Chana za sprawą niezwykłego poczucia rytmu, innowacyjnych rozwiązań i przede wszystkich pasji oddawanej w tańcu zyskała ogromne uznanie i popularność w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Reżyserka obrazuje intymny portret tej wielkiej artystki, przedstawiając tragiczne przyczyny jej zejścia ze sceny i wielki powrót po niemal dwóch dekadach nieobecności.
W filmie uczestniczymy w przygotowaniach La Chany do powrotu na scenę. Poznajemy tajniki jej stylu, przekazywane podczas lekcji dawanych adeptkom flamenco i obserwujemy jej relacje z najbliższymi – także społecznością cygańską, z której tradycji artystka czerpała całe życie w swojej twórczości. Przyglądamy się niezwykłemu hartowi ducha, który pozwala jej pokonywać kolejne przeszkody w drodze na scenę – tym razem ponad osiemdziesięcioletnia La Chana mierzy się z ograniczeniami własnego ciała.

wstęp wolny

Pokaz realizowany we współpracy z Etnomatografem.


Niedziela, 21 lipca

 

Opowieść Griota  
reż. Adam Różański, Polska, 2007
godz. 11:00, Park Kolibki, Stara Wozowania
czas trwania: 55 min

Film dokumentalny, dokument muzyczny o Adama Drame, afrykańskim muzyku, mistrzu bębna djembe. Adama Drame pochodzi z Burkina Faso, jest potomkiem dumnego rodu griotów, kaście muzyków, opowiadaczy historii i strażników zachowania tradycji afrykańskiej. Adama Drame to współczesny, ale także ortodoksyjnie wierny tradycji griot. To Afrykańczyk zagrożony ekonomicznym i kulturowym kolonializmem. Afrykańczyk, który opiera się kuszącej karierze artystycznej w Europie choć od 25 lat tam często występuje.
Film jest zbudowany wokół narracji Adama Drame. Opowiada on o sobie, o swojej muzyce i o Afryce. Jego daleki świat staje się nam bliski.

wstęp wolny

Pokaz realizowany we współpracy z Etnomatografem.


 

 

 

 

 

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter