Gdyńskie Centrum Filmowe, 17/07/2019

Mohamed Abozekry – lider grupy – urodził się w Kairze w 1991 roku. W wieku 11 lat zaczął uczyć się gry na oud (klasycznej lutni arabskiej). Jego nauczycielem przez kolejne cztery lata był ceniony na całym świecie, wybitny Irakijczyk –  Naseer Shamma. Studiował także u egipskich mistrzów – Hazema Shaheena i Nehada El Sayeda. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem renomowaną uczelnię – Cairo House of Oriental Lute (Beit El Oud) jako solista, zostając tym samym w wieku 15 lat najmłodszym profesjonalnym nauczycielem oud w świecie arabskim.

Abdallah Abozekry jest młodym, utalentowanym muzykiem grającym na saz (lutnia długoszyjkowa). W wieku zaledwie 20 lat założył już własny zespół, Abdallah Abozekry Quartet, z którym wykonuje własne kompozycje – połączenie klasycznej i tradycyjnej muzyki egipskiej z elementami jazzu. Obecnie pracuje również jako wykładowca w kairskim Beit El Oud.

Trio Abozekrys to opowieść o pierwszym muzycznym spotkaniu obu braci, opowieść o podróżach pomiędzy targanym konfliktami rodzinnym Egiptem, a ich historią we Francji, która stała się dla nich drugim domem. Bracia Abozekry nigdy dotąd nie współpracowali ze sobą – każdy z nich podążał własną artystyczną drogą. Tym razem zjednoczyli się tworząc projekt będący dialogiem muzycznych wizji i silnych, wybuchowych temperamentów obu artystów – ukazując słuchaczom, jak interesująca może być współczesna muzyka powstająca na Bliskim Wschodzie.

Oud i saz (z towarzyszeniem perkusji, na której gra pochodzący z Francji Bastien Thé) pokazują tutaj swoje nowe oblicze – zupełnie inne od tradycyjnie przypisywanego im pełnego subtelności brzmienia. Muzycy swoją twórczością zaskakują na wiele sposobów – ich kompozycje są pełne delikatności i energii zarazem. Stylistycznie balansują pomiędzy arabską i zachodnią muzyką improwizowaną, posuwając się jednak znacznie dalej niż prekursorzy gatunku (tacy jak Rabih Abou-Khalil czy Anouar Brahem). Muzyka braci Abozekry brzmi bardzo świeżo i nowocześnie, a zarazem niesamowicie przekonywająco.

Zespół w tym roku z powodzeniem prezentował swoją unikalną arabsko-etno-jazzową mieszankę muzyczną na prestiżowych targach Jazzahead! w Bremie.

 Muzycy:
Mohamed Abozekryoud
Abdallah Abozekrysaz
Bastien Thé perkusja

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter