Scena Główna, 20/07/2019

Polifonia oksytańska (prowansalska) jest punktem wyjścia dla francuskiego sześcioosobowego kolektywu wokalno-perkusyjnego San Salvador, który w swojej twórczości poszukuje uniwersalnego folkloru, zakorzenionego w głębokich tradycjach trubadurskich Prowansji. Mówią o nich: „Sześć głosów, dwa bębny, dwanaście rąk, tamburyn i jedno wielkie szaleństwo wokalne w znakomitym stylu.” W swoich kompozycjach wykorzystują język oksytański jako instrument rytmiczny, łącząc poezję z hipnotycznymi harmoniami wokalnymi i pełnymi energii i mocy brzmieniami instrumentów perkusyjnych. 

Język oksytański – znany także jako lenga d'òc – jest blisko spokrewniony z językiem katalońskim, jednak często bezpodstawnie bywa uznawany za dialekt języka francuskiego. Obecnie jest już bardzo rzadko używany, ale w czasach swojej świetności był rodzimą mową np. Ryszarda Lwie Serce. Był to język trubadurów, mężczyzn (ale także kobiet, zwanych trobairitzami) – ich działalność była najwcześniejszym i najistotniejszym przejawem regionalnej sztuki muzycznej i poetyckiej w średniowiecznej kulturze Zachodu, a jej wpływ można dostrzec – nie tylko w epoce średniowiecza – również na terenie innych krajów europejskich. Działalność trubadurska z czasem stała się modna wśród wysoko urodzonych, którzy komponowali i śpiewali pieśni rycerskie i dworskie o miłości - zwłaszcza o tej zakazanej. 

W swoich pieśniach San Salvador kwestionuje mit o niezmiennym dziedzictwie kulturowym, szukając odpowiedzi na pytanie o granice między tradycją i kreatywnością - odpowiedzi dla tych wszystkich, którzy twierdzą, że muzyka musi mieć swój początek i koniec. Jest to pełne radości poszukiwanie, które podąża drogą łączącą muzykę transową, chóralny punk oraz globalne wokale współczesnych trubadurów oksytańskich. 

Muzycy:
Gabriel Durif - wokal, tamburyn
Eva Durif - wokal
Thibault Chaumeil - wokal, bęben basowy
Marion Lherbeil - wokal, bęben basowy
Laure Nonique Desvergnes - wokal
Sylvestre Nonique Desvergnes - wokal, bębny 

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter