22.07.2017

PAT THOMAS odegrał wyjątkową rolę w historii zachodnio-afrykańskiej muzyki highlife. Od wczesnych lat siedemdziesiątych był głównym twórcą i wykonawcą tego gatunku, który łączy w sobie tradycyjne elementy muzyki ghanijskiej z brzmieniem instrumentów europejskich. Urodzony w Agonie, w regionie Ashanti, Thomas otoczony był muzyką od najmłodszych lat swojego życia – jego ojciec był nauczycielem muzyki, a matka prowadziła zespół muzyczny. Jego wujkiem był legendarny ghanijski gitarzysta King Onyina, którego ceniono nie tylko za jego własne nagrania, ale także za jego pionierską współpracę z takimi artystami jak choćby Nat King Cole.

Pat spędził wiele lat ze swoim wujkiem, który nauczył go notacji muzycznej. Zaczął też studiować grę na gitarze i perkusji. Szybko stał się cenionym kompozytorem, a jako nastolatek dał się poznać na lokalnej scenie klubowej jako wyjątkowy wokalista. W późniejszym życiu przeniósł się do Akry i rozpoczął bardzo bliską współpracę z kolejnym wielkim tuzem sceny zachodnio-afrykańskiej, którym był Ebo Taylor. Pod koniec lat 70-tych obaj stali się siłą napędową wyjątkowego stylu muzycznego charakterystycznego dla Ghany, łączącego elementy highlife, afropop i afrobeat. Część lat 80-tych spędził w Londynie, a następnie lata 90-te w Kanadzie, koncentrując się na pracy akademickiej na uniwersytecie, ale nie zapominając o regularnym koncertowaniu. Dzięki swojemu unikalnemu głosowi i wyjątkowemu stylowi wokalnemu Pat stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów z Ghany i zyskał przydomek Mr. Golden Voice of Africa.

Ostatni album Pata wydany w 2015 roku, zatytułowany po prostu Pat Thomas & Kwashibu Area Band – pierwszy od 1991 roku - nagrany został z jego starymi przyjaciółmi – w nagraniu wzięli udział m.in.: Ebo Taylor, legendarny perkusista Tony Allen i kilku innych znaczących dla muzyki afrykańskiej artystów. Pat ze swym zespołem pozwala muzyce highlife odżyć po latach. Sprawia, że staje się ona bardziej różnorodna, nabiera świeżości, choć wciąż bliska jest tradycji. Czasami pojawiają się też elementy takich gatunków jak funk czy afrobeat, ale zawsze wyczuwalny jest ten typowy, tak ceniony w muzyce highlife, niepowtarzalny klimat.

Muzycy:
Pat Thomas - wokal
Kwame Yeboahgitara, instr. klawiszowe
Prince Larbi - perkusja
Emmanuel Opoku Waregitara, instr. klawiszowe
Eric Owusuinstrumenty perkusyjne
Emmanuel Oforigitara basowa
Ben Abarbanel-Wolff - saksofon
Philip Sindy - trąbka

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter