Scena Główna, 19/07/2019

Podróżując przez centralną Polskę, można natknąć się na małe wioski w pobliżu Opoczna, gdzie wciąż grane są tradycyjne rytmy i piękne dźwięki ludowej muzyki regionu. Czasem można tam spotkać też członków zespołu Odpoczno, którzy odwiedzają lokalnych mistrzów dawnej muzyki, którzy przekazują im melodie, które inaczej uległyby zapomnieniu. 

Odpoczno przenosi renesans polskiego tańca wiejskiego na zupełnie nowe terytoria. W odważny sposób muzycy dodają do odchodzącej w niebyt muzyki tradycyjnej elementy jazzu i transu. Kwartet powstały w Łodzi w 2014 roku tworzą artyści wywodzący się z różnych muzycznych światów. Pulsującym sercem zespołu są wielokrotnie nagradzany skrzypek Marcin Lorenc, który jest kuratorem tradycyjnego materiału zaczerpniętego ze spuścizny dawnych mistrzów regionu Opoczno oraz Joanna Gancarczyk, śpiewająca stare pieśni i wygrywająca basowe rytmy na swej wiolonczeli. Na małym, niepowtarzalnym zestawie perkusyjnym gra Piotr Gwadera, rozsypujący precyzyjnie funkujące filigranowe wzory rytmiczne, na tle których pojawiają się twangowe improwizacje wybitnego gitarzysty jazzowego – Marka Kądzieli. Wszyscy muzycy mają długotrwałe doświadczenia w różnych gatunkach muzycznych - grali (a niektórzy z nich wciąż grają) w wielu zespołach, jak np. Lorenc Trio, Kożuch, L.Stadt, Hunger Pangs

Grupa zdobyła III nagrodę Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jednak prawie trzy lata trwały ich muzyczne eksperymenty zanim doszło do nagrania debiutanckiego albumu grupy. Debiutancki krążek Odpoczno jest namacalnym dowodem na to, że z tradycyjnych korzeni wciąż kiełkują nowe, świeże pędy. Płyta, wydana w marcu 2018 r., spotkała się natychmiast z gorącym przyjęciem zarówno słuchaczy jak i mediów w Polsce i na świecie. 

Odpoczno było jedynym polskim reprezentantem oficjalnej selekcji na największych targach muzyki świata - Womex 2018, które odbyły się w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. 

Muzycy:
Joanna Gancarczykwokal, wiolonczela, melodica
Marcin Lorencskrzypce
Marek Kądzielagitara
Piotr Gwadera perkusja 

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter