Stara Wozownia, 21.07.2019

Wielokrotnie nagradzana tradycyjna koreańska perkusjonistka, kompozytorka i ambasadorka muzyki ludowej Jeongeup z prowincji Honam, Kim So Ra jest jedną z najbardziej utalentowanych i wyróżniających się instrumentalistek w Korei Południowej. Kim znana jest ze swych wyjątkowych koncertów łączących koreańskie tradycje muzyczne z kreatywnymi, charyzmatycznymi i nowoczesnymi interpretacjami.

Kim pobierała nauki w bezpośrednim, typowym dla Dalekiego Wschodu, przekazie mistrzowskim u jednego z legendarnych koreańskich bębniarzy - mistrza Yu Jihwy. Od 2005 roku zdobyła osiem pierwszych nagród w najważniejszych krajowych konkursach muzycznych, m.in.: National Nongak Master Competition, Gyeonggi Nongak National Competition, National Women's Korean Traditional Music Festival czy JeonJu International Sori Festival. Te nagrody pokazują jej powszechne uznanie jako jednej z najbardziej cenionych instrumentalistek grających na janggu w Korei.

Janggu jest najpopularniejszym bębnem stosowanym w tradycyjnej muzyce Koreańskiej. Występuje on w różnych odmianach i wielkościach. Składa się drewnianego korpusu w kształcie klepsydry z dwiema membranami wykonanymi ze skóry zwierzęcej. Obie membrany produkują dźwięki o różnej wysokości i barwie, które, gdy są uderzane jednocześnie, uważane są za symbol harmonii pomiędzy mężczyzną i kobietą.

W ubiegłym roku Kim zaproszona została do wystąpienia na tak prestiżowych imprezach jak WOMEX w Las Palmas i Mundial Montreal w Kanadzie.

Podczas koncertu na festiwalu Globaltica Kim So Ra zagra razem z trzema swoimi przyjaciółmi – młodymi mistrzami takich instrumentów jak gayageum (koreańska cytra) czy piri (koreański bambusowy obój). Zapowiada się zatem wyjątkowy wieczór z muzyka Dalekiego Wschodu.

W dniu poprzedzającym koncert muzycy poprowadzą warsztaty i prezentację tradycyjnych koreańskich rytmów.

Muzycy:

Kim So Ra janggu, instrumenty perkusyjne
Hyun Seung Hun - instrumenty perkusyjne
Lim Ji Hye - gayageum
Lee Hye Joong - pir

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter