Scena Główna, 19/07/2019

Pełna energii i fascynująca Kalàscima to jeden z najgorętszych zespołów pochodzących z Włoch. Tworzy go  sześciu przyjaciół z Salento, którzy dorastali wspólnie przy dźwiękach melodii i hipnotycznych rytmów magicznych rytuałów Taranta. Kalàscima na nowo interpretuje tradycję, łącząc oryginalne melodie z szalonymi, elektronicznymi brzmieniami.

Tarantella wywodzi się z niebezpiecznego dla życia, starożytnego rytuału terapeutycznego   pizzica tarantata i związana jest z lokalną tradycją zwaną tarantyzmem. Podczas rytualnej ceremonii tarantyści oddają się grze na bębnach oraz transowym tańcom przy akompaniamencie specjalnie dobranej muzyki, co może trwać kilka godzin, a nawet dni. Według lokalnych wierzeń stan tarantyczny wywoływany jest ukąszeniem tarantuli. Jad pająka wprowadza ofiarę w ekstatyczny stan, który można jedynie uleczyć poprzez taneczną manię.

Kalàscima regularnie występuje na wielu międzynarodowych wydarzeniach. Grali w takich krajach jak Australia, Kanada, USA, Ekwador, Chiny, Korea Południowa, Indie czy Japonia oraz w wielu miejscach w Europie. Zachwycili publiczność na festiwalach Roskilde, Sziget, SXSW czy Babel Med.

Podczas swoich żywiołowych występów zespół wykorzystuje wiele fascynujących tradycyjnych instrumentów z południa Włoch (dudy, ciaramella – rodzaj szałamai, launeddas – kilkustroikowy prosty klarnet, różnego rodzaju bębny obręczowe czy akordeon), a także szeroki wachlarz instrumentów perkusyjnych. Łącząc ich dźwięki z niezwykłym wokalem i współczesnymi narzędziami takimi jak syntezatory czy komputery, artyści tworzą oryginalne, niepowtarzalne brzmienie, które z łatwością wprowadza publiczność w swoisty trans.

Muzycy:
Riccardo Laganátamburello, wokal
Luca Buccarellaakordeon, harmonica, wokal
Massimiliano de Marcogitary, buzuki, wokal
Federico Laganábębny obręczowe, instr. perk., perkusja, Roland hpd15, korg, wokal
Aldo Iezza dudy, szałamaje, electroneddas, xaphoon, wokal
Michele D'Elia elektronika

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter