Scena Główna, 19/07/2019

Urodzony w mieście Sekondi-Takoradi w zachodniej części Ghany, legendarny Gyedu-Blay Ambolley pojawił się na muzycznej scenie w 1973 roku prezentując jazzowo-funkowo-soulową odmianę muzyki highlife, która później została ochrzczona mianem simigwa-do – od tytułu jednej z jego piosenek. Dziś ten wszechstronny, charyzmatyczny lider, wokalista, multiinstrumentalista, autor tekstów i producent ma na swoim koncie ponad 30 wydanych płyt.

Być może Gyedu-Blay Ambolley zasługuje na specjalne wyróżnienie z jeszcze jednego powodu – w swoim wspomnianym wyżej utworze z 1973 roku wprowadził po raz pierwszy w historii komercyjnie nagrany styl rapowy – czyli 6 lat wcześniej niż, jak twierdzi oficjalnie Księga Guinnessa, mógł się tym poszczycić Gang Sugar Hill.

Ambolley stawiał pierwsze kroki jako muzyk w zespołach highlife w latach 60-tych w Ghanie. Początkowo był perkusistą i gitarzystą, ale zaczął grać także na basie (instrumencie, za który wielu muzyków bardzo go zresztą ceni), zanim stał się wybitnym wokalistą i wyjątkowym saksofonistą.

Gry uczył się od wybitnych muzyków, kompozytorów i aranżerów - Sammy'ego Larteya i Ebo Taylora. Jako lider i główny wokalista wielu grup Ambolley stopniowo wzbogacał skostniały odrobinę highlife o brzmienia instrumentów elektrycznych, funkujące rytmy i zaangażowane społecznie teksty w języku Fante i angielskim. Pod koniec lat 70-tych był już uznaną i wpływową postacią na ghańskiej i szerzej – zachodnioafrykańskiej scenie muzycznej.

Chociaż jego klasyczne nagrania zostały obecnie wznowione przez tak cenione wytwórnie jak Analog Africa czy Mr Bongo, to jego najnowszy album Ketan, wydany został dla niewielkiej oficyny Agogo Records. Krążek nagrano w Ghanie z wyjątkowym zespołem Sekondi Band. Ambolley założył go około 7 lat temu i od tamtej pory konsekwentnie pracuje z nim nad ciągłym rozwojem współczesnej muzyki Afryki Zachodniej. Jest to dziewięcioosobowy kolektyw, w którego skład wchodzą najbardziej utalentowani muzycy z Ghany. Wszyscy doskonale rozumieją zamysł lidera, a na koncertach prezentują żywiołową, brawurowo wykonaną, współczesną wizję takich zachodnio-afrykańskich gatunków jak afro-funk, afrobeat czy highlife.


Muzycy:
Gyedu-Blay Ambolleywokal, saksofon
Isaac Kobreni Karikariinstrumenty klawiszowe
Charles Oduro Donkorbas
Philip Quaicoegitara
Peter Mensah Kadeshperkusja
Justice Nii Adjiri Williamskonga, instrumenty perkusyjne
Fru Assah Atangasaksofon
Isaac Kwaku Ansongtrąbka
Benjamin Osaboteypuzon
Serwaa Frempongwokal

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter