Scena Główna, 19/07/2019

Poruszająca się pomiędzy anatolijskimi korzeniami a orientalną psychodelią, Gaye Su Akyol w genialny sposób łączy wszystko, co inspirowało ją przez lata – tradycje Anatolii, miłość do tureckich gwiazd piosenki, takich jak Selda Bağcan czy Müzeyyen Senar oraz młodzieńcze fascynacje takimi zespołami jak Nirvana, Sonic Youth i Einstürzende Neubauten. Córka słynnego tureckiego malarza, Akyol, zanim zaczęła tworzyć muzykę studiowała antropologię i pracowała jako artystka wizualna. Wtedy poznała też muzyków zespołu Bubituzak. W 2013 roku nagrali wspólnie swój pierwszy album Develerle Yaşıyorum, jednak na międzynarodowy debiut musieli czekać jeszcze kolejne 3 lata. Początkowo Gaye Su skupiała się na tworzeniu post-klasycznej muzyki tureckiej, która była zmodernizowaną wersją tradycyjnej formy, jednak z czasem wzbogaciła ją o „kosmiczne” elektroniczne brzmienia i elementy rocka, nie zapominając przy tym o orientalnych ozdobnikach. Żywiołowe koncerty Gaye Su Akyol, będące zawsze swego rodzaju spektaklami, zjednały jej rzeszę fanów i dały ogromną popularność w Turcji. 

Po koncertach w wielu prestiżowych miejscach w swoim kraju, Akyol wystąpiła na duńskim festiwalu Roskilde i wydała w tym samym czasie jeden z najlepszych albumów 2016 roku: Hologram İmparatorluğu nagrany dla prestiżowej wytwórni Glitterbeat. Krążek został doceniony przez międzynarodowe media - w szczególności gorąco przyjęły go The Guardian i Rolling Stone, a sama artystka otrzymała przydomek "nowego głosu Stambułu". 

Po doskonałych recenzjach i zachwytach prasy nad drugą płytą, Gaye Su i jej wyjątkowy zespół spędzili 18 miesięcy w trasie koncertowej przemierzając Turcję, Europę oraz Bliski i Daleki Wschód, dzieląc się z publicznością żywiołową mieszanką tradycyjnej tureckiej ballady raki, futurystycznych brzmień surf rocka i post-punkowej energii. Najnowszy album grupy - İstikrarlı Hayal Hakikattir – którego producentami są Gaye Su i jej gitarzysta Ali Güçlü Şimşek, jest muzycznie bardziej jednorodny i dojrzały niż pierwsze dwa, co odzwierciedla wzrastającą świadomość zespołu, koncentrującego się na jak najdokładniejszym przeniesieniu muzyki ze studia na scenę. 

Każdy z ich koncertów zawiera wszystko, co sprawia, że Akyol, jako artystka jest tak fascynująca: jej wspaniały głos zakorzeniony w anatolijskiej tradycji, wyjątkowa charyzma i energia oraz psychodeliczne, gitarowe brzmienia powodujące, że słuchacz odbywa muzyczną podróż między Wschodem i Zachodem. 

Muzycy:
Gaye Su Akyolwokal
Ali Güçlü Simsekgitara
Emrah Atayperkusja
Gökhan Sahinkayagitara basowa
Görkem Karabudakinstrumenty klawiszowe, gitara 

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter