Scena Główna, 20/07/2019

Guča – małe miasteczko w środkowej Serbii – od 1961 roku jest miejscem corocznego festiwalu i konkursu orkiestr dętych, którego celem jest wyłonienie najlepszych aktualnie trębaczy na świecie. Każdego roku przybywa tu ponad 300 000 osób spragnionych muzyki bałkańskiej na najwyższym poziomie. Członkowie orkiestry Bobana Markovića byli tam wielokrotnymi laureatami. Otrzymywali nagrody praktycznie w każdym roku, w którym brali udział. W roku 2000 uznano ich za najlepszą orkiestrę, a sam Boban w 2001 został okrzyknięty najlepszym trębaczem – była to jego 5 osobista wygrana. Od tego czasu postanowił już nie konkurować, ale po prostu występuje tam jako gość honorowy. 

Zgodnie z wolą ojca, który także był znakomitym instrumentalistą, Boban Marković zaczął naukę gry na trąbce w wieku pięciu lat, a mając piętnaście stał się już profesjonalnym muzykiem. Jako dwudziestokilkulatek należał do grona najlepszych muzyków w byłej Jugosławii. Po przekroczeniu trzydziestki był już w zasadzie królem bałkańskich dęciaków, trębaczem, którego traktowano jak gwiazdę czy celebrytę. 

Sukces Bobana nie wynika z długoletnich studiów muzycznych, lecz z ogromnej pasji, wrodzonego poczucia rytmu i wyjątkowej umiejętności samouczenia się. Jego ojciec Dragutin miał rację: przeznaczeniem Bobana było zostanie trębaczem – genialnym muzykiem, królem trąbki. 

Zachodniej publiczności muzyka Bobana Markovića została po raz pierwszy zaprezentowana za sprawą takich filmów Emira Kusturicy jak „Underground” czy „Arizona Dream”. Krótko po tym zespół zaczął regularnie koncertować po całym świecie, wydając w międzyczasie 13 płyt. 

Twórczość Markovića i jej wpływ na współczesny rozwój muzyki orkiestr dętych są głęboko zakorzenione w historii i tradycji tego gatunku. Bazując na wczesnych transpozycjach popularnych melodii ludowych, muzyka cygańskich orkiestr dętych pojawiła się wraz z wprowadzeniem trąbki do Serbii w 1804 roku, podczas pierwszego powstania serbskiego. Instrument, wykorzystywany wówczas jako narzędzie komunikacji między tureckimi żołnierzami, trafił do Romów, którzy zaczęli grać na nim swoje skomplikowane rytmicznie melodie, tworząc ekstatyczne, taneczne formy, które znamy i kojarzymy z kulturą Bałkanów obecnie. 

Muzyka romskich orkiestr dętych charakteryzuje się zachwycającymi, pełnymi energii aranżacjami, pięknymi, kołyszącymi melodiami i wyjątkową rytmiką Bez wątpienia w Gdyni pojawi się zatem ogień na scenie! 

Muzycy:
Boban Marković - trąbka, wokal
Filip Stojanović - trąbka
Ivan Pavlović - trąbka
Zhivorad Dimitrijevski - saksofon
Boban Demirović - eufonium
Miroslav Sejdić - eufonium
Goran Spasić - eufonium
Stefan Petrović - tuba
Djavid Demirovski - perkusja
Danijel Jović - instrumenty perkusyjne 

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter