Stara Wozownia, 21/07/2019
Adama Dramé na scenie występuje już od ponad 50 lat. Jest uważany za jednego z najlepszych afrykańskich bębniarzy w historii Czarnego Lądu. Urodził się w wiosce Nouna, w Burkina Faso w 1954 roku, w rodzinie griotów – muzyków, gawędziarzy – gdzie tradycja przekazywana jest od pokoleń z ojca na syna. Wychował się w kulturze Malinke. Dzięki pracy z ojcem, cenionym griotem, został zawodowym muzykiem już w wieku dwunastu lat. Swojej pasji i zaangażowaniu zawdzięcza to, że bardzo szybko stał się wybitnym wirtuozem djembe, docenionym najpierw w Burkina Faso, a potem w całej Afryce Zachodniej i na świecie. 

Djembe to jeden z najbardziej znanych instrumentów pochodzących z Afryki. Ten bęben o kształcie kielicha jest pieczołowicie wyrzeźbiony z jednego kawałka bardzo twardego drewna. Jego Membrana wykonana jest zazwyczaj ze skóry koziej lub rzadziej z bydlęcej (dawniej z antylopiej), naciągniętej za pomocą specjalnie splatanego sznura. Pierwsze ślady istnienia tego bębna sięgają XII wieku i pochodzą z obszarów zamieszkiwanych przez grupę etniczną Mandinke (tereny dzisiejszego Mali). Obecnie djembe spotykane jest w całej Afryce Zachodniej, gdzie gra na tych bębnach stanowi stanowi integralną część rytualnego życia choćby w takich krajach jak Mali, Gwinea, Burkina Faso, Senegal czy Wybrzeże Kości Słoniowej. 

Międzynarodowa kariera Dramé rozpoczęła się w 1979 r. Odbył wtedy swoją pierwszą europejską i światową trasę koncertową (Szwajcaria, Niemcy, kraje karaibskie, Kenia, Mauritius, Stany Zjednoczone). W 1990 roku mieszkając w Bouaké na Wybrzeżu Kości Słoniowej założył bardzo popularny w późniejszym czasie zespół Foliba, w którego skład wchodziło 35 artystów, a sam Adama został jego liderem. 

Adama Dramé wciąż kontynuuje swoją międzynarodową karierę i bierze czynny udział w wielu międzynarodowych projektach. Można tu wspomnieć jego współpracę z takimi uznanymi artystami jak choćby pianista Marc Vella, teatr uliczny Royal De Luxe, Les Percussions de Strasbourg czy nieżyjący już niestety, legendarny Doudou N'Diaye Rose. 

Wyjątkowy styl gry Adama Dramé wywodzi się z tradycyjnych technik i rytmów ludu Malinke, jednak na swój sposób jest on tak osobisty i innowacyjny, że trudno jest go jednoznacznie przypisać do klasycznych kanonów Afryki Zachodniej. W muzyce Adama słychać niezwykłe bogactwo i różnorodność subtelnych dźwięków. Znaczenie djembe w muzyce afrykańskiej jest często przyrównywane do znaczenia fortepianu dla muzyki europejskiej, a sposób gry Adama Dramé zdecydowanie się do tego przyczynił. 

Koncert w Starej Wozowni będzie niepowtarzalną okazją obcowania ze sztuką jednego z największych żyjących mistrzów afrykańskiego bębnienia. 


Muzycy:
Adama Dramé djembe, głos 
Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter