Opublikowano: 7 czerwca 2019

Ostatnim artystą, który wystąpi na głównej scenie festiwalu jest tuareski gitarzysta Bombino. To pierwszy w historii artysta z Nigru, który został nominowany do nagrody Grammy. Urodził się w 1980 roku w Tidene, obozie Tuaregów położonym około 80 kilometrów na północny wschód od Agadezu. Jego wyjątkowe brzmienie i teksty w języku Tamasheq, poruszające sprawy związane z jego tuareskim dziedzictwem kulturowym i przywiązaniem do pustyni urzekły słuchaczy na całym świecie. Muzyka artysty zdaje się nie mieć granic – to wysublimowana, lecz pełna energii mieszanka tradycyjnych elementów berberyjskich, bluesa, rock'n'rolla i reggae.

W 2006 roku Bombino pojechał do Kalifornii z zespołem Tidawt na trasę zorganizowaną przez jedną z organizacji non-profit. Podczas wyjazdu nieoczekiwanie pojawiła się okazja nagrania własnej – pustynno-bluesowej wersji jednego z klasycznych utworów grupy Rolling Stones – Hey Negrita – co więcej, w nagraniu towarzyszyli mu członkowie zespołu – Keith Richards i Charlie Watts, których bezgranicznie oczarowała jego muzyka. W tym samym roku Bombino był przewodnikiem Angeliny Jolie po pustynnych obszarach Nigru podczas jej tygodniowej wizyty w rejonie.

Bombino regularnie współpracuje z zachodnimi muzykami, jego albumy produkowali m.in. Dan Auerbach z The Black Keys czy David Longstreth z Dirty Projectors. Wydany w 2018 roku, nominowany do nagrody Grammy, najnowszy album Bombino Deran został nagrany w Casablance (w studiu należącym do Króla Maroka) wyłącznie z jego zespołem oraz z pomocą jego wieloletniego menedżera Erica Hermana (producenta płyty). Album otrzymał entuzjastyczne recenzje na całym świecie, a New York Times – słynący z powściągliwości – poświęcił mu całą stronę.

Na specjalnym jubileuszowym koncercie otwarcia festiwalu, w środę 17 lipca w Gdyńskim Centrum Filmowym wystąpi egipsko-francuskie Trio Abozekrys.

W jego skład wchodzi dwóch braci – Mohamed i Abdallah Abozekry – grających na oud i saz, bliskowschodnich lutniach. Na perkusji towarzyszy im pochodzący z Francji Bastien Thé.

Mohamed naukę gry na oud zaczął w wieku 11 lat. Jego nauczycielem przez kolejne cztery lata był ceniony na całym świecie, wybitny Irakijczyk – Naseer Shamma. W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem renomowaną uczelnię – Cairo House of Oriental Lute (Beit El Oud) jako solista, zostając tym samym w wieku 15 lat najmłodszym profesjonalnym nauczycielem oud w świecie arabskim.

Abdallah jest młodym, utalentowanym muzykiem grającym na saz (lutnia długoszyjkowa). W wieku zaledwie 20 lat założył już własny zespół, a obecnie pracuje również jako wykładowca w kairskim Beit El Oud. Trio Abozekrys to opowieść o pierwszym muzycznym spotkaniu obu braci, opowieść o podróżach pomiędzy targanym konfliktami rodzinnym Egiptem, a ich historią we Francji, która stała się dla nich drugim domem. Bracia Abozekry nigdy dotąd nie współpracowali ze sobą – każdy z nich podążał własną artystyczną drogą. Tym razem zjednoczyli się tworząc projekt będący dialogiem muzycznych wizji i silnych, wybuchowych temperamentów obu artystów – ukazując słuchaczom, jak interesująca może być współczesna muzyka powstająca na Bliskim Wschodzie.

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter