Opublikowano: 5 marca 2020

Etnoscena! to nowy cykl koncertowy związany z Globaltiką. To tak naprawdę reaktywacja serii, która odbywała się w Gdyni w latach 2004-2005, będącej swego rodzaju zalążkiem i bezpośrednim impulsem do stworzenia festiwalu Globaltica. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszej publiczności postanowiliśmy dać jej możliwość obcowania z pięknem muzyki świata nie tylko w czasie lipcowego festiwalu, ale także w ciągu roku, kiedy oczekiwanie na Globaltikę ciągnie się niemiłosiernie. W planach mamy wysmakowane, kameralne koncerty, które znacznie lepiej sprawdzą się w komfortowych warunkach małej sali niż na plenerowych scenach Globaltiki. Zawsze ubolewaliśmy, że tyle jest pięknej, poruszającej muzyki, która nie może być zaprezentowana na Globaltice ze względu na brak odpowiedniego miejsca dla niej – teraz to zmieniamy – zapraszamy na ETNOSCENĘ!

ETNOSCENA! GULZODA - jedwabisty głos Transoksanii
16.04.2020, godz. 19:00
Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala „Warszawa”

Transoksania to kraina historyczna w Azji Środkowej między rzekami Amu-darią i Syr-darią. W średniowieczu jedno z centrów cywilizacji muzułmańskiej i ośrodek państwa Timura. Persowie znali ją jako Turan, Arabowie jako Mavarannahr. Obecnie większość terytorium Transoksanii zajmuje Uzbekistan, a część należy do Kazachstanu i Turkmenistanu. Samarkanda i Buchara to dwa miasta będące głównymi śladami po jej istnieniu.

Gulzoda Khudoinazarova pochodzi z Buchary, jednego z klejnotów koronnych Orientu, gdzie się urodziła, dorastała i otrzymała pierwsze wykształcenie akademickie. Studiowała śpiew i shashmaqam – klasyczną muzykę Azji Centralnej, wywodzącą się właśnie z tego legendarnego miasta, która w 2003 roku została wpisana przez UNESCO na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Gulzoda ukończyła także taszkienckie konserwatorium specjalizując się w śpiewie tradycyjnym i muzyce orientalnej.

W Uzbekistanie obowiązują bardzo wysokie standardy tradycyjnego śpiewu klasycznego. Gulzoda postrzegana jest tam jako wybitna artystka. Jej głos charakteryzuje się wyjątkową barwą i siłą, a jej technika i intonacja potwierdzają, że jest światowej klasy wokalistką.

Jako jedna z najbardziej cenionych śpiewaczek tradycyjnej muzyki uzbeckiej Gulzoda regularnie występuje na największych scenach krajowych i zagranicznych. W 2016 z powodzeniem zagrała podczas największych targów muzyki świata WOMEX, które odbyły się w Santiago de Compostella.

Podczas gdyńskiego koncertu Gulzodzie towarzyszyć będą dwaj wybitni muzycy uzbeccy – mistrzowie tradycyjnych instrumentów: Bekzod Safarov (dotar, tanbur, doira) i Farruh Vohidov (gidjak). Będzie to zatem wyjątkowa okazja na spotkanie z przepiękną, egzotyczną muzyką Azji Centralnej na najwyższym poziomie.

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter