28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego ustanowiono, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” oraz że: „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele/obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. 

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kongres Kobiet, Uniwersytet SWPS i Sto Lat Praw Kobiet Pomorze będziemy celebrować stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

W czasie 14. edycji festiwalu Globaltica zapraszamy na: wykłady, rozmowy, warsztaty i projekcje filmową. Przyłącz się i celebruj z nami. Globaltika jest kobietą!

 

„ODWAŻ SIĘ! Wspieraj kobiety!”

26.07 godz. 19.00 Namiot Koncertowy

Warsztaty rozwojowe Sto Lat Praw Kobiet Pomorza. Dla jednych wyzwaniem jest codzienność - prowadzenie samochodu czy nałożenie czerwonych spodni, a dla innych kandydowanie do struktur samorządowych. Na co Ty się odważysz? Liczymy, że na wspieranie innych kobiet! Podczas warsztatów rozwojowych wspólnie zastanowimy się jak wspierać kobiety w 100. rocznicę uzyskania przez nie praw wyborczych w Polsce. Pytania zadane uczestnikom zajęć posłużą do stworzenia wystawy pokazującej różnorodność naszych codziennych wyborów i potrzeb.

 

„Założę czerwone spodnie”

26.07. godz.20.30 Namiot Koncertowy i 28.07 godz. 16.00 Gdyńskie Centrum Filmowe

– pokaz filmu dokumentalnego w reż. Elżbiety Rutkowskiej poruszającego problematykę stygmatyzowania starszych kobiet stereotypowymi rolami oraz wynikającej z tego dyskryminacji. Poprzez pokazanie aktywnych i odważnych kobiet 60+ ma pobudzić inne do podjęcia własnych odważnych kroków. Może to być krok mały - jak założenie czerwonych spodni ale też i duży - np. start w wyborach samorządowych.

 

„Dlaczego dobrzy ludzie zachowują się niemoralnie”

27.07 godz. 17.00 Namiot Koncertowy

-wykład i rozmowa ze Stanisławem Borawskim Uniwersytet SWPS 

„To jest dobre, a to jest złe” – tak kategoryczne stwierdzenia przychodzą nam z dość dużą łatwością. Każdy z nas posiada intuicyjny kompas moralny. W sytuacjach skomplikowanych i wieloznacznych odwołujemy się zaś do naszego systemu wartości. Możemy nie zgadzać się z czyimś sposobem postrzegania dobra i zła, ale warto rozumieć jak ono działa.

 

„Od pierwszych emancypantek do Mee Too”

28.07 godz. 17.00 Namiot Koncertowy 

-wykład i rozmowa, Prowadzenie Małgorzata Barbara Fuszara  – polska prawniczka i socjolog, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych.

 

„Granice miłości czy miłość bez granic” 

28.07 godz. 16.00 Namiot Koncertowy

– wykład i rozmowa – prowadzą: Katarzyna Waszyńska i Robert Kowalczyk Uniwersytet SWPS. Co jest normą seksualną a co wykroczeniem? Jakie są wzajemne zależności między seksem a przemocą? Jak te siły najczęściej wzajemnie się przeplatają i jaka jest ich dynamika? I jak budować intymność, stawiając zdrowe granice? O tym wszystkim podyskutujemy, łamiąc tabu i rozwiewając mity wokół seksu i przemocy.

 

„Dlaczego tak niewiele wiemy o historii kobiet?” 

29.07 godz. 12.30 Namiot Koncertowy

-wykład i rozmowa, prowadzenie Małgorzata Tkacz-Janik kulturoznawczyni, dr n. hum., obecnie bada ślady herstoryczne w historii Górnego Śląska. Jako nauczycielka akademicka zajmowała się problematyką gatunkowego opisu tekstów kultury masowej, np. reklamy oraz innych form komunikacji.  Działaczka, od 2003 roku, współprzewodnicząca partii Zielonych w latach 2009-2011, radna Sejmiku Śląskiego IV kadencji. W 2009 roku rozpoczęła prace nad stworzeniem Śląskiego Szlaku Kobiet. Pełnomocniczka Kongresu kobiet ds. obchodów Stulecia Praw Kobiet.

 

"O psychologicznych mechanizmach dyskryminacji kobiet" 

29.07 godz. 14.00 Namiot Koncertowy

-wykład i rozmowa, prowadzi Aleksandra Szymków-Sudziarska.

Dlaczego dyskryminujemy? Jak powstają i działają stereotypy płciowe? Jak funkcjonują na poziome i poznawczym i społecznym? Dlaczego choć mamy ich świadomość, tak łatwo się im poddajemy? Dlaczego tak trudno walczyć z dyskryminacją? Czym jest zagrożenie stereotypem? Porozmawiamy także o tym, czy można się

Organizator
Dofinansowano ze środków
Przekaż 1% podatku

Newsletter