Podczas, jakże potrzebnej we współczesnym świecie, ewolucji postrzegania zwierząt, ich natury i potrzeb, z radarów współczucia większości obrońców praw osób zwierzęcych, niepostrzeżenie zniknęły psy.
Opowiadamy się przeciwko polowaniom, bojkotujemy cyrki, bacznie przyglądamy się dobrostanowi rezydentów ogrodów zoologicznych i więźniów przemysłowych hodowli.
Protestujemy, sprzeciwiamy się, organizujemy marsze, pod hasłami wyzwolenia zwierząt wychodzimy na ulice.
Równolegle z tymi działaniami psom nakładamy elektryczne obroże, na wiele godzin zamykamy je w ciasnych klatkach, zabraniamy kontaktów społecznych, nie pozwalamy na zabawę, za to zmuszamy do aktywności, której same na pewno by nie podjęły i karmimy tylko w nagrodę.
Ile razy zadajecie sobie, Państwo, pytanie: czym jest dla mnie mój pies?
Właśnie w takiej formie, która sama w sobie definiuje nasz stosunek do tego najbliższego człowiekowi zwierzęcia.
Czym jest…dlaczego nie: kim?
Mówimy o psach jako o członkach rodzin, ale czy tak samo je traktujemy?
Czy jesteśmy gotowi na to, by zmierzyć się z prawdą o psie i o nas samych w relacji z nim?
W świecie, w którym pies od tysiącleci pozostaje najbliższym towarzyszem człowieka, mimochodem straciliśmy z oczu jego prawdziwy wizerunek jako istoty czującej, myślącej, mającej własne potrzeby, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć i zaspokoić.
Debata: “Bliski, obcy, wykluczony” to zaproszenie do dyskusji o miejscu psa w życiu człowieka i roli, do jakiej sprowadziliśmy go na fali swoich oczekiwań, ignorancji i błędnych przekonań o tym, czym jest jego dobrostan.
Spodziewajcie się gorzkiej refleksji, niewygodnej prawdy, ale i wiedzy, która pomoże w zrozumieniu tego, kim psy są w istocie i czego potrzebują.
Znakomitymi gośćmi tego wydarzenia będą:
dr Wanda Krupa
prof. dr hab. Hanna Mamzer
dr Michał Pręgowski
prof. dr hab. Maciej Trojan
Debatę poprowadzi Sylwia Najsztub, znawczyni psiej natury, założycielka Fundacji Duch Leona, osoba wciąż kontrowersyjna w swoim przekonaniu o tym, że psom należą się wolność i szacunek.