Scena Główna, 27 lipca 2018

Raï to rodzaj popularnej algierskiej muzyki, która powstała w latach dwudziestych XX wieku w portowym mieście Oran i która świadomie sprzeciwiała się akceptowanym obyczajom artystycznym i społecznym. W połączeniu z lokalnymi algierskimi i zachodnimi stylami muzyki popularnej, raï pojawił się jako jeden z głównych reprezentantów muzyki świata pod koniec lat osiemdziesiątych.
Nowa „elektro-maghrebska” wizja tego gatunku autorstwa Sofiane'a Saidi, nazywanego czasem "Księciem Raï 2.0", łączy orientalną tradycję i elementy współczesne z pełnym energii i kolorytu brzmieniem grupy Mazalda: gdzie analogowe syntezatory, saz i instrumenty dęte mieszają się z dźwiękami takich instrumentów i gatunków muzycznych jak mezoued czy gazbah oraz z tanecznymi rytmami charakterystycznymi  dla muzyki raï.

Urodzony w miasteczku Sidi bel Abbes, w północno-zachodniej części Algierii, będącym kolebką raï, Sofiane Saidi, twórca orientalnego glamu, rozpoczął swoją muzyczną karierę w bardzo młodym wieku grając w lokalnych zespołach. Dorastając obok członków legendarnej grupy Les Frères Zergui, Sofiane podążał za nimi od wesela do wesela, na których grali regularnie, śledząc ich każdy występ. Za każdym razem stawał coraz bliżej sceny, żeby lepiej ich usłyszeć, aż w końcu sam wziął mikrofon w dłoń. W wieku 15 lat śpiewał już w legendarnych klubach Oranu: Andalous, Le Dauphin, w których narodziły się takie algierskie gwiazdy jak Benchenet, Hasni, Fethi, Marsaoui.

Podobnie jak Cheb Khaled w latach dziewięćdziesiątych ze swoim niesamowitym zespołem, tak Sofiane dołączył do Mazaldy, grupy 6 muzyków, z dużą sekcją rytmiczną, instrumentami dętymi. Razem tworzą kolektyw muzycznych szaleńców, absolutnych fanatyków raï, miłośników beduińskich dźwięków, psychodelicznych brzmień syntezatorów, muzyki funk i electro – można powiedzieć, że jest to zespół wykonujący na żywo muzykę tworzoną przez maszyny. Podróżują po świecie ze swoim muzycznym przekazem ukazując świeże oblicze algierskiej tradycji.

Podczas Globaltiki zespół wystąpi w Polsce po raz pierwszy.


Muzycy:
Sofiane Saidi -  wokal 
Gallal Mohamed Ben Amar - derbouka
Stéphane Cézard - saz, gitara elektryczna 
Yann Lemeunier - perkusja, pady elektroniczne 
Julien Lesuisse – saksofon altowy, saksofon elektroniczny, wokal 
Gilles Poizat - trąbka
Adrien Spirli – syntezator basowy, Roland SH-2 
Lucas Spirli – keyboard orientalny, Korg MS20 

http://sofianesaidi.com
www.mazalda.net

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter