29 lipca, scena w namiocie, wstęp wolny

Pochodząca z Uzbekistanu grupa OXUS prezentuje pełną emocji tradycyjną muzykę, która swym charakterem potrafi zarówno ukoić jak i pobudzić słuchacza, dzięki sile ludzkiego głosu i brzmieniu wyjątkowych instrumentów muzycznych - niezależnie od tego, czy język, w którym wykonywane są starodawne pieśni jest zrozumiały, czy też nie. Zespół jest obecnie jednym z najlepszych współczesnych przedstawicieli tej sztuki. Wszyscy członkowie Oxus to profesjonalni muzycy. Sami uważają się za oddanych strażników unikalnego muzycznego dziedzictwa Uzbekistanu, ale to ich innowacyjne aranżacje klasycznych kompozycji sprawiają, że wyróżniają się spośród innych grup wykonujących muzykę tradycyjną.

Klasyczna muzyka uzbecka, znana jako mumtoz, a dokładniej maqom, jest oparta na klasycznych kompozycjach i tekstach, które sięgają XV-XVI wieku. Jako niezwykle wymagająca dyscyplina, może być traktowana przez zachodniego słuchacza, jako gatunek balansujący pomiędzy muzyką klasyczną, ludową i muzyka świata. Niektóre z utworów charakteryzuje narastające transowe tempo, typowe dla pieśni religijnych wywodzących się z tradycji sufickiej, takich jak np. qawwali.
W repertuarze grupy znajdują się utwory ze wszystkich kulturowo zróżnicowanych regionów Uzbekistanu:  shashmaqom z Buchary, maqomy z Fergany, Taszkientu, Chorezmu, a także szeroka gama tradycyjnych melodii i pieśni ludowych.

Członkowie zespołu wielokrotnie występowali na festiwalach muzyki świata na całym świecie, gdzie zdobywali doświadczenia w pracy z artystami reprezentującymi odmienne kultury.

Muzykom towarzyszyć będzie tancerka - Sitora Ziyoeva - młoda i utalentowana postać na współczesnej scenie tradycyjnego tańca Uzbekistanu. Uczestniczka i zdobywczyni wielu nagród na konkursach tanecznych w kraju i zagranicą. Jej repertuar obejmuje tradycyjne tańce pochodzące ze wszystkich głównych rejonów Uzbekistanu, takich jak Taszkient, Buchara, Fergana, Chorazm, Surchandaria i inne.

Będzie to wyjątkowe spotkanie z kulturą Azji Centralnej.

Muzycy:
Ziyodjon Changiy - chang
Azamat Ergashev - nay, doira
Husniddin Ato - ud, chang-qobyz, qairaq
Shavkat Matyoqubov - wokal, tanbur, dotar, doira, surnay (zurna), qoshnay, bulaman

Sitora Ziyoeva – taniec

www.facebook.com/OXUSEnsemble

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter