Stara Wozownia, 26 lipca 2018

Pieśniarz, poeta, kompozytor, multiinstrumentalista - Mû Mbana jest każdą z tych postaci po trochu. Urodzony na wyspie Bolama w Gwinei Bissau, dorastał w otoczeniu przesiąkniętym muzyką, w szczególności religijnymi pieśniami ludu Brame i Bidjugu. Mû  oferuje nam uduchowioną i pełną poetyki twórczość bazującą na brzmieniu jego delikatnego, aksamitnego głosu i dźwiękach tradycyjnych instrumentów, takich jak simbi (typowy instrument strunowy ludu Balanta, rzadko spotykany poza granicami Gwinei Bissau, skąd się wywodzi) i tonkorongh (rodzaj małej lutni).

Mû Mbana koncertował na wielu scenach w Afryce i w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych. W sumie wydał do tej pory 10 krążków nagranych w różnych konstelacjach artystycznych. W trakcie swojej kariery miał okazję pracować z wieloma artystami, byli wśród nich m.in. Manu DibangoLula PenaSelva de Mar czy Simão Felix.

Obecnie pracuje w Bissau i Barcelonie – rozwija swój projekt solowy, a także udziela się w grupach – m.in. z Nua Trio (Javiere Colina i Jesus Mañeru), duetem Mû & Sasha (z izraelskim wiolonczelistą Sashą Agranovem), projektem Mornas Ku Nghuni Nghunidúras z Cristobalem Montesdeoca (hołd dla muzyków z Gwinei Bissau) i z  zespołem Colectivo BDB.

Po 20 latach pracy z innymi muzykami, Mû Mbana w końcu wydał swój pierwszy solowy album, IÑÉN, w 2017 roku. Muzyka zawarta na krążku to głównie ascetyczne kompozycje artysty zaśpiewane przepięknym głosem z towarzyszeniem dźwięków simbi. Płyta ta wyznacza nowy etap w jego twórczości – zwraca uwagę wybór kompozycji o charakterze refleksyjnym z głęboką intonacją. Bez wątpienia taka muzyka wspaniale zabrzmi we wnętrzu Starej Wozowni na Kolibkach.

Koncert na Globaltice będzie jego pierwszym spotkaniem z polską publicznością.

Muzycy:

Mû Mbana  – simbi, tonkorongh , bënsuni, wokal, instrumenty perkusyjne

http://www.mu-mbana.com/

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter