Duża Scena, bilet na cały dzień - 35 zł

Voodoo jest religią synkretyczną, która łączy katolicyzm z tradycyjnymi wierzeniami afrykańskimi. Kultura popularna silnie kojarzy voodoo z kultem diabła, torturami, kanibalizmem i złowrogimi magicznymi działaniami. Niestety jest to w dużej mierze zasługa Hollywood połączona z historycznymi błędnymi interpretacjami i niezrozumieniem tej wiary. Voodoo nie jest czarną magią ani kultem diabła. Ludzie praktykujący voodoo nie są czarodziejami, czarownicami ani okultystami. Voodoo nie jest praktyką mającą na celu zranienie lub kontrolowanie innych. Ale aby to zrozumieć, potrzebna jest szeroka wiedza historyczna i chęć poznania. W każdym razie zawsze była to ważna część życia na Haiti. Rytmy i piosenki Voodoo są niczym pępowina, która łączy zachodnią część wyspy z łonem jej mieszkańców - Afryką. Jest to także główna inspiracja dla urodzonej na Haiti w 1971 roku wyjątkowej wokalistki - Moonlight Benjamin.

Moonlight dorastała w protestanckim sierocińcu, ucząc się śpiewu w kościele. Jednak szybko porzuciła pieśni kościelne i gospel i skupiła się na bardziej osobistej muzyce. W protestanckim sierocińcu czuła się oderwana od swojej kultury i czuła, że musi stawić czoła sobie samej, poznać siłę ziemi, siłę swojego kraju, która doprowadziła do powstania Haiti. Przed późniejszym wyjazdem do Europy śpiewała z wieloma haitańskimi artystami.
Ta prawdziwa kapłanka voodoo (przeszła inicjację w 2009 r.), po raz pierwszy zaistniała na francuskiej scenie występując z zespołem Dyaoulé Pemba, a następnie już pod swoim własnym nazwiskiem ze swoim własnym projektem, którego celem  jest ukazanie historii i kultury Haiti za granicą.
Przez kilka lat współpracowała z wybitnymi artystami jazzowymi, takimi jak saksofonista Jacques Schwarz-Bart i pianista Omar Sosa, którzy byli pod ogromnym wrażeniem jej umiejętności wokalnych.

Nie bojąc się eksperymentować, artystka poprzez swoją twórczość chce przybliżyć światu temperament wszystkich Haitańczyków. W nowym projekcie oferuje muzyczną podróż będącą blues-rockową wersją autentycznej kultury kreolskiej, z bogatą historią walki o jej uznanie, pomimo że Haiti była pierwszą "czarną republiką", jaka kiedykolwiek powstała na świecie. Muzyka Moonlight to energetyczna i oryginalna fuzja karaibskich melodii i rytmów voodoo, oraz ostrego, inspirowanego blues-rockiem lat 70-tych, brzmienia – jest to transowe voodoo w nowym, wybuchowym stylu!

Koncert na Globaltice będzie pierwszym spotkaniem wokalistki z polską publicznością.

Muzycy:
Moonlight Benjamin - wokal
Matthis Pascaud - gitary, instrumenty klawiszowe
Marck-Richard Mirand – gitara basowa
Claude Saturne – instrumenty perkusyjne
Bertrand Noël – perkusja

www.moonlightbenjamin.com

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter