Namiot Koncertowy, 25 lipca 2018

Kapela Niwińskich to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi min. Angela Zajtsewa, Piotr Domagalski i Jacek Mielcarek. Muzycy repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki i wolne.  

Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła, grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach. Członkowie kapeli zdobyli nagrody i wyróżnienia min. w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie, 2 nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011 roku, 2 nagrodę w Konkursie Stara Tradycja na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. 

Mateusz Niwiński - lider kapeli współtworzy liczne wydarzenia dedykowane muzyce tradycyjnej min. Klub Festiwalowy „Tyndyryndy" podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Akademię Kolberga, Wiejskie Kluby Tańca, Radomską Szkołę Tradycji, zajmuje się działalnością dokumentacyjną i wydawniczą (min. płyta „Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich" nagroda Fonogram Źródeł Polskiego Radia w 2016 roku, „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych" III nagroda w konkursie na Fonogram Źródeł Polskiego Radia w 2017 roku).

W 2017 roku kapela wydała album „Czas wesela" będącym efektem ich poszukiwań pamięci o muzyce żydowskiej wiosek i miasteczek Centralnej Polski zebranych przez Oskara Kolberga i zapamiętanych przez wiejskich muzykantów.


Muzycy:
Mateusz Niwiński - skrzypce I
Angela Zajtsewa - skrzypce II
Piotr Domagalski - basetla
Jacek Mielcarek - klarnet
Agnieszka Niwińska - bęben obręczowy / baraban

www.facebook.com/kapelaNiwinskich/

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter