Scena Główna, 27 lipca 2018

Mistrzowie śpiewu gardłowego - Huun-Huur-Tu - to grupa muzyczna z Tuwy - autonomicznej republiki położonej na granicy Rosji z Mongolią. Zespół założyło w 1992 roku kilku przyjaciół: Sasha Bapa, jego brat - Sayan i dwóch innych muzyków - Kaigal-ool Khovalyg i Albert Kuvezin (Yat-Kha).

Najbardziej charakterystyczną cechą muzyki Huun-Huur-Tu jest ich alikwotowy śpiew gardłowy, w którym wokaliści śpiewają zarówno melodię jak i dodatkowe, towarzyszące dźwięki burdonowe – potrafią jednocześnie wyprodukować dwa lub trzy dźwięki jednocześnie. Brzmienie takiego głosu kojarzyć może się z fletem, gwizdkiem lub śpiewem ptaka, ale jest wyłącznie wytworem ludzkiego głosu. Te style i techniki wokalne znane są jako sygytkhöömei i kargyraa.

Grupa używa głównie tradycyjnych instrumentów z Tuwy, takich jak igil khomus (drumla), doshpuluur (rodzaj lutni) i dünggür (bęben szamański). Jednak w ostatnich latach muzycy zaczęli selektywnie włączać także instrumenty zachodnie, takie jak np. gitara. Podczas gdy trzon twórczości Huun-Huur-Tu stanowi tradycyjna muzyka ludowa,  zespół nie unika także eksperymentowania z brzmieniami współczesnymi – w tym także z elektroniką.

Gdy zaczęli podróżować po świecie, Huun-Huur-Tu byli pierwszymi, którzy prezentowali poza granicami Tuwy zachwycające bogactwo tradycji swego kraju. Muzycy, pochodzący z wysokich pastwisk gór Ałtaju w środkowo-południowej Syberii, spędzili dziesięciolecia na praktykowaniu śpiewu alikwotowego, dochodzeniu do wirtuozerii instrumentalnej i poznawaniu tradycyjnych pieśni regionu, w którym się wychowali.

Podczas koncertów zespół nosi tradycyjne tuwińskie stroje, prezentuje interesujące instrumenty strunowe i perkusyjne. Wykonują utwory oparte na galopujących rytmach, przywołujących na myśl rozległe stepy południowej Syberii.

Kwartet, prowadzony obecnie przez dwóch oryginalnych członków (Kaigal-ool Khovalyg i Sayan Bapa), udowadnia, że muzyka Tuwy otwarta jest na wiele inteligentnych innowacji. Posługując się tradycyjnymi instrumentami i subtelnie bazując na dziełach twórców XX wieku, Huun-Huur-Tu przekształca wielowiekowe utwory w skomplikowane współczesne kompozycje akustyczne.

Od początku swojego istnienia zespołu podróżował po całym świecie i współpracował z muzykami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, takimi jak Frank ZappaThe ChieftainsJohnny Guitar WatsonKodo DrummersThe Moscow Art TrioThe Kronos Quartet czy Bulgarian Women's Choir, Angelite.

Muzycy:

Kaigal-ool Khovalyg – śpiew alikwotowy, igil, doshpuluur

Sayan Bapa – śpiew alikwotowy, doshpuluur, marinhuur, gitara

Alexey Saryglar – śpiew alikwotowy, tungur, dazhaaning khavy

Chanzy Radik Tyulyush – śpiew alikwotowy, byzaanchi, khomuz, amarga

https://huunhuurtu.wordpress.com/

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter