Scena Główna, 28 lipca 2018

Gili Yalo jest jednym z najbardziej intrygujących młodych artystów na obecnej scenie muzycznej. Ze swej bazy w Tel Awiwie Gili rozpoczyna błyskotliwą solową karierę z nowym projektem łączącym etiopskie korzenie z muzyką soul, funk, psychedelic i jazz. Yalo, który współpracował z tak uznanymi producentami jak Beno Hendler (Balkan Beat Box) i Uri Kinrot (Boom Pam), wykorzystuje elementy tradycyjnej muzyki etiopskiej i tworzy zupełnie nowe, współczesne produkcje. Rezultatem jest żywiołowa muzyczna mieszanka, pełna bogactwa brzmień i melodii, okraszona unikalnym głosem artysty z tekstami śpiewanymi w języku amharskim i angielskim.

Muzyka Gili Yalo uosabia historię jego życia, która stała się inspiracją dla samego projektu, jak i dla tworzących go muzyków. Gili jako mały chłopiec należał do żydowskiej społeczności etiopskiej ewakuowanej z Sudanu podczas niszczycielskiego głodu, kiedy to zmuszony został do odbycia niebezpiecznej podróży do Izraela. Wraz z rodziną wędrował przez pustynię i śpiewał swoim najbliższym. Podczas tej męczącej i pełnej emocji podróży muzyka zachęcała ich do dalszego działania.

Zespół Gili Yalo składa się z pięciu muzyków grających na gitarze elektrycznej i basowej, perkusji, instrumentach klawiszowych oraz na trąbce. Słuchając utworów grupy łatwo zauważyć powracający, charakterystyczny dla tradycji Etiopii transowy rytm dodający muzyce specyficznego brzmienia. Czuje się wyjątkowe wibracje i pochłaniający słuchacza groove, a teksty tylko dopełniają obraz tej spójnej, dopracowanej i interesującej całości. Kompozycje Yalo nadają zupełnie nowy sens tradycyjnej muzyce etiopskiej.

Gili Yalo właśnie wydał swój debiutancki album, który już zyskał uwagę światowych mediów i doskonałe recenzje. Prestiżowy brytyjski magazyn Songlines umieścił krążek na liście Top of the World.

Koncerty artysty są zawsze pełne energii i zabawy - szykuje się zatem wyjątkowy wieczór na Globaltice.

Muzycy:

Gili Yalo - wokal

Amir Sadot – gitara basowa

Ben Aylon – perkusja, instrumenty perkusyjne

Yonatan Albalek– gitara electryczna

Sefi Zisling - trąbka

Noam Havkin– instrumenty klawiszowe

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter