29 lipca, scena w namiocie/scena plenerowa, wstęp wolny

Mauritius to malutka wyspa położona u południowo-wschodnich wybrzeży kontynentu afrykańskiego na Oceanie Indyjskim. Cieszy się dobrą sławą z powodu pełnej stabilności i rasowej harmonii panującej wśród bardzo zróżnicowanej kulturowo populacji. Znana jest jako społeczeństwo pluralistyczne, w którym obecnych jest wiele grup etnicznych i wyznaniowych – są tu Hindusi, muzułmanie, Kreole, Chińczycy i Europejczycy, którzy żyją w pokoju, a dbałość o spuściznę członków wszystkich tych społeczności jest ogromna.

Mauritiański bluesman, Eric Triton, próbuje jednak pokazać rysę na obrazie tej idealistycznie przedstawianej tęczowej wyspy. Jego uduchowione pieśni wzywają do jedności i często obwiniają polityków o społeczne rozłamy. Pomimo tego, że mówi o błędach wyspy, jest głęboko przekonany, że Mauritius jest światowym „liderem” i wzorem dla innych w dziedzinie tolerancji.
Jego głęboki, pełen charyzmy głos jest natychmiast rozpoznawany przez wszystkich mieszkańców wyspy i zagranicznych fanów. Triton gra muzykę i kolekcjonuje gitary od blisko 30 lat. Swoje „kreolskie bluesy” wykonywał w wielu krajach Afryki i Europy i oczywiście na swojej rodzimej wyspie na Oceanie Indyjskim.
Ten leworęczny wirtuoz gitary, słynący z otwartego umysłu, analizuje tradycyjne teksty i formy muzyczne, i tworzy intymną muzykę, która jednak potrafi dotrzeć do każdego słuchacza – zarówno w kameralnych salach koncertowych jak i na wielkich plenerowych festiwalach. Eric odkrywa przed słuchaczami swój świat wraz z długoletnim przyjacielem - Shakti Shane Ramchurn'em- uduchowionym mistrzem tabli. Wspólnie tworzą wielokulturową muzykę Mauritiusa, którą określają mianem Afroriental Blues.

W muzyce Tritona doszukać się można zarówno indyjskich jak i afrykańskich inspiracji. Muzyk czerpie z tradycji tego małego kawałka ziemi zagubionego na skrzyżowaniu światów w środku Oceanu Indyjskiego, jednocześnie wznosząc się ponad granice poszczególnych kultur. Jest jednak bardzo krytyczny wobec obecnie popularnych na wyspie nurtów takich jak np. sega – muzyki tanecznej, w której nie ma miejsca na przekaz społeczny.
W najnowszych tekstach artysta prezentuje swoje poglądy na temat ewolucji społecznej na wyspie i na świecie. Wzywa do samooceny, społecznej odpowiedzialności, jednocześnie ujawniając w swoich narracjach wzloty i upadki natury ludzkiej. Jest to wyjątkowy blues z wyjątkowej wyspy. 

Muzycy:
Eric Triton – wokal, gitara
Shakti Shane Ramchurn – tabla, instrumenty perkusyjne, wokal

www.facebook.com/EricTriton/

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter