28 lipca, Duża Scena, bilet 35 zł

Po raz kolejny Wyspy Zielonego Przylądka przynoszą nam niesamowicie utalentowaną wokalistkę. Dwudziestopięcioletnia Elida Almeida pokonuje traumy ze swojego trudnego dzieciństwa i przekłada je na muzykę przepełnioną tradycyjnymi melodiami, doprawionymi elementami charakterystycznych dla wyspy Santiago takich gatunków jak batuque, funana i morna. Pięknymi, subtelnymi aranżacjami wspiera ją gitarzysta Hernani Almeida. Utwory Elidy odzwierciedlają nadzieje i marzenia młodych mieszkańców Wysp Zielonego Przylądka, pragnących uciec przed swoją geograficzną izolacją z nadzieją „podbicia” świata. Styl młodej wokalistki bardzo różni się od stylu Cesarii Evory, ale działa na słuchacza w ten sam sposób - oczarowuje, promieniuje szczerością jej głosu pełnego radości i nostalgii zarazem.

Pomimo że urodziła się na stołecznej wyspie Santiago, Elida została wychowana przez dziadków w małej wiosce Kebrada na wyspie Maio - miejscu bez dróg i elektryczności, gdzie jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym były radia zasilane bateriami, ale gdzie można było znaleźć prawdziwe szczęście. Swoje umiejętności wokalne rozwijała udzielając się w chórze kościelnym, a także śpiewając kiedy pomagała matce w sprzedaży owoców i warzyw na lokalnych targowiskach. Sama została mamą w młodym wieku, ale mimo to udało jej się kontynuować naukę w szkole oraz tworzenie muzyki. Jej pierwsza piosenka, którą napisała jeszcze w szkole średniej, mówiła już o smutku, ale także odzwierciedlała jej wzniosłe nadzieje i marzenia.

Elida ma  na koncie 2 płyty, z których każda została bardzo gorąco przyjęta zarówno przez słuchaczy jak i krytyków. Jej styl - pełen międzykulturowych odniesień i elementów muzyki wysp Atlantyku – jest niezmiernie uniwersalny, a jednocześnie doskonale ukazujący to, co obecnie dzieje się na kabowerdyjskiej scenie muzycznej. Almeida jest laureatką prestiżowej nagrody RFI (Radio France Internationale) i obecnie regularnie koncertuje na całym świecie – od krajów Afryki Zachodniej po Haiti, Francję czy Kubę. 

Muzycy:
Elida Almeida - wokal
Hernani Almeida – gitary
Diego Neves – instrumenty klawiszowe
Nelida da Cruz – gitara basowa
Magik Santiago – perkusja, instrumenty perkusyjne


www.elidaalmeida.com

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter