Scena Główna, 28 lipca 2018

ARVVAS (w języku saamskim oznacza energię, chęć do pracy) to owoc współpracy lapońskiej wokalistki Sary Marielle Gaup oraz norweskiego basisty i wokalisty Steinara Raknesa.

Saamowie (zwani też Lapończykami) to rdzenna ludność północnej Europy – zamieszkują północne krańce  Norwegii, Finlandii, Szwecji i Rosji. Wszyscy oni czują się bardzo związani ze sobą, nawet jeśli mówią różnymi odmianami języka saamskiego. Są bardzo niezależni, a granice od zawsze traktowali w sposób umowny.
Jedną z najbardziej charakterystycznych form wyrazu artystycznego w ich kulturze jest joik, tradycyjny rodzaj pieśni i technika wokalna zarazem. Według badaczy muzyki, joik jest jedną z najstarszych form muzycznych w Europie. Świat Saamów oparty jest na wierzeniach związanych z szamanizmem, a joik tworzy emocjonalną więź między ludźmi, zwierzętami i naturą. Charakterystyczne zawodzące brzmienie ich pieśni może być porównywane do tradycyjnych śpiewów niektórych rdzennych kultur amerykańskich. Wraz z chrystianizacją Saamów, joik został potępiony, a jego wykonywanie uznawano za grzech. Dziś wciąż jest żywą tradycją i regularnie wykorzystywany jest przez współczesnych artystów jako fascynujące źródło inspiracji.

ARVVAS to mieszanka joika i Americany. Gaup i Raknes tworzą wspólnie wszystkie swoje utwory. Łączą teksty w języku saamskim i angielskim, ale nie są to po prostu tłumaczenia, lecz dopełniające się nawzajem słowne kompozycje.
Sara Marielle Gaup jest jedną z wiodących młodych adeptek sztuki joikowania. Artystka doskonale potrafi łączyć dawne i nowoczesne techniki wokalne Saamów. Regularnie bierze udział w wielu niezależnych projektach muzycznych, a najbardziej znana jest ze współpracy z grupą Ádjagas.
Steinar Raknes to jeden z czołowych norweskich basistów jazzowych. Jest członkiem takich grup jak Urban Connection czy The Core. Koncertował z takimi uznanymi na świecie muzykami jak choćby Chick Corea. Raknes przez kilka lat z powodzeniem współtworzył wraz z Ingą Juuso duet Skáidi łączący jazz z joikiem – współpracę zakończyła niestety niespodziewana śmierć wokalistki. 

Koncert na Globaltice będzię pierwszym spotkaniem artystów z polską publicznością.

Muzycy:
Sara Marielle Gaup - wokal
Steinar Raknes – wokal, kontrabas, elektronika

www.facebook.com/arvvasmusic/

Organizator
Dofinansowano ze środków

Newsletter