···REFUGEES FOR REFUGEES - Tybet / Syria / Irak / Afganistan / Pakistan

Data koncertu: 22 lipca 2017

REFUGEES FOR REFUGEES to zespół utworzony przez 10 muzyków będących rezydującymi w Belgii uchodźcami, pochodzącymi z Tybetu, Syrii, Iraku, Afganistanu i Pakistanu.

Wszyscy poruszeni jesteśmy scenami, które widzieliśmy w związku z sytuacją migrantów przybywających do Europy. Z tego powodu belgijska organizacja Muziekpublique zdecydowała się zaprosić około dwudziestu muzyków będących uchodźcami. W ten sposób zebrano grupę wirtuozów z różnych regionów świata, którzy od dłuższego już czasu mieszkali w Belgii, i którzy mają nadzieję, że ich głosy zostaną usłyszane poprzez ich muzykę.

Po wydaniu w maju 2016 roku płyty zatytułowanej Amerli, i jej gorącym przyjęciu przez międzynarodowe media (najlepsza płyta roku wg prestiżowego magazynu fRoots i listy Transglobal Music Chart, recenzja z pięcioma gwiazdkami w BBC Magazine) 10 muzyków biorących udział w sesji nagraniowej postanowiło utworzyć regularny zespół. Pod artystycznym kierownictwem Tristiana Driessensa powstał wspólny repertuar, który ukazał ogromny talent artystów i skarby ich kultury, które do tej pory były praktycznie niezauważane w Europie. Ich twórczość to pomost pomiędzy muzykami pochodzącymi z odległych krajów, tradycjami, które reprezentują, pozwalający im stworzyć wartościowy i innowacyjny muzyczny spektakl będący wynikiem różnorodności i wymiany kulturowej.

W skład grupy weszli doświadczeni muzycy, którzy studiowali na najbardziej prestiżowych uczelniach muzycznych na Bliskim Wschodzie (Damaszek, Bagdad, Aleppo), i którzy występowali w najważniejszych salach koncertowych wzdłuż dawnego Jedwabnego Szlaku. W przeszłości cieszyli się bogatą karierą, międzynarodową sławą i udziałem w różnorodnych projektach. Rzeczywistość zmusiła ich jednak do ucieczki przed katastrofalną sytuacją w swoich krajach. Porzucili większość swoich dóbr, zabierając ze sobą talent i instrumenty. Te talenty okazały się podstawą ich nowego wspólnego dzieła. Razem dążą do opracowania artystycznego projektu, który pomoże im odnaleźć swoje miejsce i ułożyć sobie życie na nowo w Belgii.

W Polsce wystąpią po raz pierwszy.

Muzycy:
Asad Qizilbash - sarod (Pakistan)
Dolma Renqingi - wokal (Tybet)
Fakher Madallal - wokal, instrumenty perkusyjne (Syria)
Kelsang Hula - dramyen, wokal (Tybet)
Mohammad Aman Yusufi - dambura, wokal (Afganistan)
Simon Leleuxinstrumenty perkusyjne (Belgia)
Souhad Najem - qanun (Irak)
Tammam Al Ramadan - ney (Syria)
Tareq Alsayed Yahya - oud (Syria)
Tristan Driessens - oud (Belgia)
Strona zespołu: https://web.facebook.com/refugeesforrefugees

Organizatorzy:

  • logo fundacji Liberty

Dofinansowano ze środków:

  • logo Gdynia
  • logo Urzędu marszałkowskiego
Grafika 2017