···LA YEGROS - Argentyna

Data koncertu: 21 lipca 2017

LA YEGROS to charyzmatyczna wokalistka z Buenos Aires, której rodzina wywodzi się z tropikalnych, wiejskich obszarów okolicy lasów deszczowych na północy Argentyny, przy granicy z Brazylią.

Jej muzyka to wybuchowa mieszanka elementów nowoczesnych i ludowych: chamamé dub, połączony z funkującymi dźwiękami copla, cumbia wymieszana z rapem – ten wyjątkowy muzyczny amalgamat sprawia, że jest ona gorąco odbierana przez publiczność na całym świecie.

Energetyczne rytmy i brzmienie akordeonu połączone z elektroniką definiują współczesne oblicze cumbii – gatunku muzycznego, który pierwotnie narodził się w Kolumbii, jednak z czasem rozprzestrzenił się na obszarze całej Ameryki Łacińskiej, docierając także do słuchaczy w Europie. Surowo brzmiący głos wokalistki przywodzi na myśl tradycyjne pieśni rdzennych mieszkańców Amazonii, a jednocześnie płynie w kierunku rapu wykonywanego z ogromną gracją i swobodą. Wszystko to sprawia, iż La Yegros występując przed publicznością przemienia się w prawdziwą królową sceny. Już w jej początkowej twórczości zauważyć można było ogromną różnorodność wpływów – od takich klimatów jak tropicalia, reggae czy dancehall, aż po muzykę ludową

Artystka określana często mianem The Queen of Nu Cumbia (Królowa Nowej Cumbii) rezyduje obecnie w dwóch różnych miejscach – część roku spędza na romantycznym południu Francji, a część w pulsującym sercu Argentyny. Jej eklektyczna muzyka zwróciła uwagę wielu znaczących międzynarodowych mediów, takich jak The Guardian, BBC, Time Out czy The Fader, co  zaowocowało kontraktem na wydanie debiutanckiej płyty Viene de Mi w 2013 roku.

Najnowszy krążek zatytułowany Magnetismo zawiera kombinację tradycyjnej muzyki argentyńskiej, elektroniki i typowej dla punka energii, będącej do tej pory wyłącznie męską domeną na współczesnej argentyńskiej scenie electro-cumbia. Na materiał złożyły się utwory powstałe i zainspirowane piętnastoma międzynarodowymi trasami koncertowymi, odbytymi przez zespół na przestrzeni ostatnich dwóch i pół roku. Cała płyta została skomponowana w drodze. Wśród zaproszonych do współpracy gości znaleźli się m.in.: argentyńska legenda folkowa Gustavo Santaolalla czy skrzypek sensacyjnej grupy electro-tango Bajofondo - Javier Casalla. Na Magnetismo odnalęźć można stare brzmienia La Yegros, ale także zupełnie nowe, czasem zaskakujące, będące owocem współpracy z takimi artystami jak Puerto Candelaria z Kolumbii, mieszkającą we Francji wokalistką Sabiną Sciubba z grupy Brazilian Girls czy Lindingo z afrykańskiej wyspy Reunion.

Globaltica jest częścią trasy promującej najnowszy krążek La Yegros – koncert w Gdyni będzie pierwszym spotkaniem Argentyńczyków z polską publicznością.

Muzycy:
La Yegros - wokal
David Martinez - gitara
Damien Issertes - akordeon
Gabriel Ostertag -  instrumenty perkusyjne, elektronika
Strona zespołu: http://www.layegros.com/

Organizatorzy:

  • logo fundacji Liberty

Dofinansowano ze środków:

  • logo Gdynia
  • logo Urzędu marszałkowskiego
Grafika 2017