···KAPELA BRODÓW - Polska

Data koncertu: 19 lipca 2017

Powstała w 1992 roku KAPELA BRODÓW to miłośnicy polskiej muzyki tradycyjnej.

Starodawne polonezy, finezyjne mazurki, dzikie obery, zaskakujące polki - utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, to elementy zbieranego przez ponad 20 lat unikalnego repertuaru kapeli.

Witold Broda od 15 lat wyszukuje ludowych skrzypków, cymbalistów i tancerzy Rzeszowszczyzny, dokumentuje ich sztukę i uczy się repertuaru. Swoje zbiory przekazuje do archiwów IS PAN i Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona. Organizuje, wraz ze Stowarzyszeniem Muzyki Dawnej w Jarosławiu, Festiwal Muzyki rzeszowskiej w Gnojnicy.

Artyści zachowują oryginalne maniery wykonawcze, a w przypadku muzyki religijnej właściwy jej tematyce kontekst. Ale też, chlubiąc się swym indywidualizmem, przyznają że, nie tyle cytują, ile opowiadają tę samą co przed wiekami historię.

W 2001 roku Kapela Brodów wydała debiutancką płytę Pieśni i melodie na rozmaite święta, która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku. Świetnie przyjmowano też ich kolejne, równie znakomite albumy. Najnowszy krążek Muzikaim to przejmujące poszukiwanie wątków żydowskich w polskiej muzyce tradycyjnej.

Podczas Globaltiki zespół zagra koncert, a także poprowadzi potańcówkę przy tradycyjnej muzyce polskiej.

Muzycy:
Witold Broda - skrzypce
Marta Maślanka - cymbały
Jacek Mielcarek - klarnet
Jakub Mielcarek - kontrabas
Mirosław Ładośperkusja
Strona zespołu: http://www.kapelabrodow.pl/

Organizatorzy:

  • logo fundacji Liberty

Dofinansowano ze środków:

  • logo Gdynia
  • logo Urzędu marszałkowskiego
Grafika 2017