···DAGADANA - Polska / Ukraina / Mongolia

Data koncertu: 22 lipca 2017

DAGADANA znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.
Zespół powstał w 2008 roku. Powołały ją do życia: poznanianka Daga Gregorowicz i pochodząca ze Lwowa Dana Vynnytska. Niebawem dołączył do nich kontrabasista Mikołaj Pospieszalski. Od pewnego czasu za rytmiczne struktury odpowiadają wymiennie Frank Parker lub Bartosz Mikołaj Nazaruk.

Chociaż sercem ich muzyki są ludowe pieśni z Polski i Ukrainy, to muzycy bardzo otwarci są na elementy pochodzące z tradycji innych kultur. DAGADANA czerpie inspiracje z wielu źródeł: od rodziny i znajomych, z warsztatów muzyki ludowej, z archiwów i licznych opracowań na temat tradycji ludowej.

W roku 2010 ukazała się pierwsza płyta zespołu – Maleńka. Rok później wydano kolejną: Dlaczego nie. Ciekawym pomysłem była też następna, trzecia płyta zespołu, wydana przed trzema laty: List do Ciebie. W całości wypełniały ją wierze Janusza Różewicza  (starszego brata Tadeusza i Stanisława), który zginął w czasie II wojny światowej.  Członkowie zespołu dopisali muzykę do jego tekstów.

Obecnie muzycy zwrócili się znacznie bliżej w stronę zapomnianej muzyki ludowej. Ich najnowszy album Meridian’68 zawiera tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie. Ale usłyszeć można także sporo elementów muzyki chińskiej czy mongolskiej.

Dalekowschodnie wpływy są rezultatem spotkania z wyjątkowymi muzykami podczas wizyty zespołu w Pekinie – współpracę z DAGADANA rozpoczęli wówczas Hassibagen z Mongolii oraz Aiys Song z Chin.

Grupa zdobyła w Polsce wiele nagród (wliczając Fryderyka) i zagrała ponad 400 koncertów na całym świecie, odwiedzając m.in. takie kraje jak: Algieria, Chiny, Indonezja, Malezja, Maroko, Singapur, Korea Południowa i wiele innych.

Muzycy:
Daga Gregorowicz wokal, elektronika
Dana Vynnytska wokal, instrumenty klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski wokal, kontrabas
Bartosz Nazaruk perkusja
Hassibagen - morin khoor, śpiew gardłowy
Strona zespołu: http://www.dagadana.pl/

Organizatorzy:

  • logo fundacji Liberty

Dofinansowano ze środków:

  • logo Gdynia
  • logo Urzędu marszałkowskiego
Grafika 2017