···CHIGAGA GROUP - Maroko

Data koncertu: 23 lipca 2017

Uformowana w 2012 roku CHIGAGA GROUP pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, usytuowanej w bezpośredniej bliskości przepięknych piasków Sahary. Nazwa zespołu została zapożyczona od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (słowo erg oznacza wydmę).

Region Sahary stanowi ciekawy kulturalny pomost między światem arabskim oraz berberyjskim Afryki Północnej i kulturą Sudańską. Odnaleźć można tu zarówno aspekty muzyki arabskiej, jak i elementy tradycji wielkich imperiów Sahelu, takich jak Mali. Dzięki temu mamy do czynienia z jedną z najciekawszych kultur muzycznych na całym kontynencie afrykańskim.

Zespół wykonuje tradycyjną muzykę Hassani popularną na obszarach okolic Sahary. Gatunek ten charakteryzuje się transowymi rytmami, zawodzącymi śpiewami i riffami gitarowymi przywodzącymi na myśl bluesa. Muzycy wykorzystują bębny, qarqaba (rodzaj metalowych kastanietów), banjo, darbukę i gitarę. Ich pieśni śpiewane są w dialekcie Hassaniya. Teksty opowiadają o świecie, naturze, ludziach i codziennym życiu nomadów.

Od 2015 roku Chigaga Group regularnie współpracuje z polskimi muzykami w ramach projektu Górale na Saharze, Nomadzi w Beskidach.

Muzycy wezmą udział w specjalnym, kończącym festiwal Globaltica pikniku, podczas którego prezentować będą swoją muzykę, tradycyjne stroje oraz rytuał parzenia marokańskiej herbaty miętowej.

Muzycy:
El Mahjoub Laghfiriwokal, banjo, qarqaba, djembe, taniec
Mustapha El Boudaniwokal, electric guitar, qarqaba, djembe, taniec
Aissa El Mghafriwokal, djembe, qarqaba, taniec
Ahmed Bouhdid (Chtuki)wokal, djembe, qarqaba, taniec
Khalifa Najiwokal, darbuka, qarqaba, taniec

 
Strona zespołu: http://www.facebook.com/CHIGAGA.GROUP.FROM.MOROCCO

Organizatorzy:

  • logo fundacji Liberty

Dofinansowano ze środków:

  • logo Gdynia
  • logo Urzędu marszałkowskiego
Grafika 2017