···ALY KEïTA - Wybrzeże Kości Słoniowej

Data koncertu: 20 lipca 2017

Urodzony w Abidżanie w 1969 roku ALY KEïTA jest jednym z największych wirtuozów balafonu na świecie. Jego rodzice pochodzący z grupy etnicznej Malinké wywodzili się z długiej linii najznamienitszych griotów w Afryce Zachodniej. Aly, dzięki naukom ojca, już w dzieciństwie doskonale opanował grę na balafonie (prekursorze ksylofonu i marimby).
Dorastał otoczony tradycyjnymi instrumentami, takimi jak djembe czy kora, ale jego ulubionym instrument szybko stał się jego pierwszy – wykonany samodzielnie - balafon.

Początki istnienia tego perkusyjnego instrumentu melodycznego z Afryki Zachodniej datuje się na XIV wiek. Jest to rodzaj idiofonu, w którym dźwięk produkowany jest poprzez uderzanie pałeczkami w drewniane płytki różnej długości i grubości. Jako rezonator używane są wysuszone tykwy, w których obecnie otwory zakleja się cienką folią, co daje specyficzne brzęczące brzmienie (tradycyjnie do robienia membran używane były do tego celu bardzo gęste sieci pająków).

Balafon jest z zasady instrumentem griotów – artystów, których zadaniem zawsze było opowiadanie historii, przekazywanie tradycji ustnych, muzycznych i wiedzy pokoleń. Chociaż, tradycja ta jest wciąż żywa w Afryce Zachodniej, to nie ona spowodowała, że Aly stał się znanym na świecie muzykiem. Zawdzięcza to raczej swojej wyjątkowej umiejętności wykorzystania tego blisko 1000-letniego instrumentu w kontekście współczesnej muzyki. Jego twórczość, zakorzeniona w tradycji, z elementami afro-pop, funkującymi rytmami i jazzującymi aranżacjami zaprowadziła go znacznie dalej niż większość współczesnych balafonistów. Aly pochodzi ze słynnej rodziny muzycznej, której członkiem jest choćby Salif Keita, a także wielu innych cenionych i utalentowanych muzyków z Afryki Zachodniej.

Aly studiował tradycyjny pentatoniczny balafon w Mali z Zouratié Coulibaly. Od 1986 roku uczył się podstaw jazzu u George’a Makinto. Zbudował wymyślony przez siebie balafon diatoniczny, który dał mu dostęp do zupełnie nowego repertuaru. Jego wieloletnie doświadczenia koncertowe w Afryce, Europie i USA zaowocowały wieloma ciekawymi projektami z muzykami z całego świata. Jego wirtuozeria sprawiła, że miał możliwość współpracy z takimi tuzami world music i jazzu jak Joe Zawinul, Jan Garbarek, Trilok Gurtu, Omar Sosa, Pharoah Sanders, Cheick Tidiane Seck czy Rokia Traoré.

Podczas Globatiki Aly Keïta zaprezentuje bardziej tradycyjny repertuar, który doskonale powinien sprawdzić się we wnętrzach Starej Wozowni.

Muzycy:
Aly Keïtabalafon, sanza, głos
Strona zespołu: http://alykeita.org/

Organizatorzy:

  • logo fundacji Liberty

Dofinansowano ze środków:

  • logo Gdynia
  • logo Urzędu marszałkowskiego
Grafika 2017