···ALSARAH & THE NUBATONES - Sudan / USA

Data koncertu: 21 lipca 2017

Alsarah to urodzona w Sudanie wokalistka, autorka tekstów i etnolog. W Chartum - stolicy kraju, spędziła pierwsze 8 lat swojego życia. Potem wraz z rodziną przeniosła się do Taiz w Jemenie, aby uciec przed krwawym reżimem swojej ojczyzny. W 1994 r. Gdy wybuchła wojna domowa w Jemenie, po raz kolejny zmuszona została do ucieczki - tym razem do Stanów Zjednoczonych.

Alsarah naukę muzyki rozpoczęła w wieku 12 lat. Po ukończeniu szkoły średniej, spędziła cztery lata na studiach muzycznych skupiając się przede wszystkim na etnomuzykologii.

Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku na Brooklynie. Jest artystką, która swoją twórczość określa mianem wschodnioafrykańskiego retropopu. Do tej pory współpracowała z wieloma artystami wywodzącymi się z różnych kultur - jednym z ostatnich projektów, w których brała udział jest gorąco przyjęty przez krytykę Nile Project.

Swój debiutancki album zatytułowany Silt, nagrany wraz z grupą The Nubatones, wydała wiosną 2014 roku, a następnie we wrześniu 2016 roku ukazał się kolejny krążek Manara.

Nowy Jork, a w szczególności Brooklyn to miejsce będące wielobarwnym, wciąż wrzącym artystycznie, wielokulturowym tyglem, który bez wątpienia ma wpływ na twórczość Alsarah & The Nubatones. Muzycy poszukują w tej przestrzeni doskonałej równowagi między kulturą miejską, nowoczesnością i elementami tradycji, w których się wychowali.
Zainspirowani zarówno złotym wiekiem tradycyjnej muzyki w Sudanie z lat siedemdziesiątych, jak i nowoczesnym brzmieniem Nowego Jorku, Alsarah & The Nubatones tworzą repertuar, w którym przepiękne melodie grane na lutni oud, mieszają się z elektryzującymi, jazzowo-soulowymi liniami basu, a ostre brzmienie instrumentów perkusyjnych tchnie nowe życie w tradycyjne rytmy.

Od czasu pierwszego koncertu w październiku 2011 r. grupa występowała w wielu miejscach na całym świecie biorąc udział w najbardziej prestiżowych festiwalach. Docierając do zróżnicowanej wiekowo i etnicznie publiczności, Nubatones udowodnili, że ich muzyka przełamuje wszelkie bariery kulturowe i językowe.

Koncert na Globaltice będzie ich pierwszym spotkanie z polskimi słuchaczami.


Muzycy:
Alsarahwokal
Nahidwokal
Mawuena Kodjovigitara basowa
Brandon Terzic - oud
Rami El Aasserinstrumenty perkusyjne
Strona zespołu: http://www.alsarah.com/

Organizatorzy:

  • logo fundacji Liberty

Dofinansowano ze środków:

  • logo Gdynia
  • logo Urzędu marszałkowskiego
Grafika 2017